Alba kapłańska – najstarszy strój liturgiczny

Szaty liturgiczne są obowiązkowym strojem zarówno kapłana, jak i wszystkich osób pełniących posługę w kościele podczas liturgii i w czasie innych uroczystości religijnych. Dzisiaj wybór w zakresie strojów liturgicznych jest ogromny i bez względu na to, czy dana parafia posiada swoje wewnętrzne wymogi, czy nie, można znaleźć coś odpowiedniego. Szaty księdza muszą być zawsze dostosowane do danego okresu liturgicznego. Alba kapłańska to podstawowy element stroju liturgicznego. Ubiera ją niemalże codziennie, nieraz nawet kilka razy dziennie. Strój ten uchodzi za najstarszą szatę liturgiczną i jest niemalże uniwersalny. Ponoć już w IV wieku był on noszony. Niegdyś najczęściej wykonywano go z tkanin lnianych i konopnych, dziś jest już nieco inaczej. Alby kapłańskie robi się z różnych materiałów bawełnianych, z satyny, ze stretchu i z innych tkanin. Jeśli chodzi o fasony, to również można wybierać spośród kilku rodzajów, ale każdy z nich nawiązuje do tradycji. Alba kapłańska sięga długością do kostek, posiada długie, szerokie rękawy. Najczęściej jest dostępna w kolorze białym lub ecru – nazwa alba pochodzi z łaciny i oznacza biel. Ta popularna szata księdza jest w pasie przewiązywana sznurem liturgicznym, czyli cingulum.

Wygodne alby kapłańskie

Z racji tego, że alba jest używana codziennie, to niezwykle istotne jest to, by była ona wygodna i żeby kapłan czuł się w niej komfortowo. Podczas odprawiania mszy świętej czy innych uroczystości liturgicznych, strój nie może przeszkadzać. Choćby dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby alba kapłańska była wykonana z materiału najwyższej jakości, najlepiej naturalnego. Istotnym wyznacznikiem jest również to, by była przewiewna i lekka – co wcale nie jest tak bardzo oczywiste. Szaty liturgiczne dobrej jakości nie powinny się również gnieść – mimo tego, że jest to szczegół, to dokonując zakupu, warto zwrócić na tę kwestię uwagę. Wyznacznik ten jest szczególnie ważny dla kapłanów, którzy często podróżują.

Alby kapłańskie szyte na wymiar

W MK Maryla dostępne są tradycyjne alby kapłańskie gładkie. Prosty krój oraz cingulum w kolorze biało-srebrnym sprawdzi się podczas każdej uroczystości kościelnej. Strój jest wykonany z materiałów najwyższej jakości, co gwarantuje wygodę. Na uwagę zasługuje również kwestia wykończenia – wszystko jest tu dopracowane w najmniejszym detalu. Taka alba sprawdzi się w każdej sytuacji i co ważne, jest trwała – pozostanie w niezmienionym stanie przez wiele lat. Stroje liturgiczne muszą odpowiednio leżeć na sylwetce, dlatego w MK Maryla szyjemy je na wymiar. Czytelna instrukcja opisuje, w jaki sposób należy zmierzyć poszczególne części ciała. Szaty liturgiczne szyte na wymiar zapewniają maksymalną wygodę. Składając zamówienie, warto zwrócić uwagę na dostępne materiały oraz sznury liturgiczne. Każdy kapłan będzie zadowolony z zakupu. Perfekcyjnie skrojony strój przetrwa długie lata. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z asortymentem MK Maryla.