Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców
   02/26/2021 00:00:00
Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców

Pierwsza komunia to wydarzenie wyjątkowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Trwające kilka miesięcy przygotowania, oczekiwanie i w końcu moment przyjęcia sakramentu wywołują silne emocje. Cała sytuacja się komplikuje i powoduje jeszcze większy stres, kiedy rodzice są po rozwodzie. Większość osób zastanawia się wówczas, jak wszystko zorganizować i w jaki sposób przygotować dziecko do tak ważnego dnia, żyjąc osobno. Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców- poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy dziecko może przystąpić do Komunii, gdy rodzice są po rozwodzie?

Wiele rozwiedzionych małżeństw jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań do pierwszej komunii świętej pyta, czy ich pociecha w ogóle może przystąpić do sakramentu. Mimo tego, że odpowiedź wydaje się oczywista, to wątpliwości pojawiają się praktycznie zawsze. Kościół jasno zaznacza, że rozwód rodziców nie jest przeszkodą, która uniemożliwiałaby dziecku przyjęcie Pierwszej Komunii. Sakrament zostaje przecież udzielony młodemu człowiekowi, a nie rodzicom i to wiara dziecka oraz odpowiednie przygotowanie go do całego wydarzenia jest najistotniejsze.

Czy rozwiedzeni rodzice mogą przystąpić do Komunii z dzieckiem?

Zgodnie z tradycją, podczas mszy pierwszokomunijnej, do sakramentu przystępują również rodzice i chrzestni dziecka. W przypadku rozwodników sytuacja się staje się problematyczna. Stanowisko Kościoła w tej sprawie jest jasne- rozwiedzione osoby nie powinny przyjmować Komunii Świętej. Zakazy te są poparte zarówno Pismem Świętym, jak i Prawem Kanonicznym. W Biblii możemy natknąć się na następujące treści:

-w piątym rozdziale Ewangelii świętego Mateusza czytamy: „Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”

-w Pierwszym liście do Koryntian św. Pawła zostało napisane: „Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: Żona niech nie odchodzi od swego męża! Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony.

Warto również zapoznać się z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, zgodnie z którym do sakramentu Eucharystii nie mogą przystępować osoby „trwające z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

Do sytuacji osób rozwiedzionym w kontekście Komunii Świętej, odnosił się również Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio”. Mówi ona, że Kościół w oparciu o Pismo Święte nie dopuszcza do komunii osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek cywilny. Dodajmy, że to samo dotyczy osób żyjących w nieformalnych związkach. Czasami można się spotkać z opinią, że sam rozwód cywilny nie ma skutków kanonicznych. Interpretowane jest to w ten sposób, że skoro rozwód cywilny w świetle Kościoła Katolickiego nie powoduje ustania małżeństwa, to rozwiedzione osoby mogą przystępować do Komunii. Oczywiście w chwili, kiedy któraś ze stron ma nowego partnera to sytuacja się zmienia. W praktyce, większość rozwiedzionych rodziców nie przystępuje do Komunii Świętej.

Pierwsza komunia a rozwiedzeni rodzice- jak wyjaśnić to dziecku?

Kiedy rodzice dziecka przystępującego do pierwszej komunii świętej są rozwiedzeni, to z ust dziecka pada masa pytań. Jak zatem na nie odpowiedzieć? Warto już na wiele miesięcy przed uroczystością szczerze porozmawiać z pociechą i przygotować ją do sytuacji. Niezbędne jest tu wyjaśnienie wagi wydarzenia i uświadomienie, jak ważna jest to chwila. Kiedy pojawią się pytania, dlaczego rodzice nie przystępują do sakramentu, to należy postawić na szczerość. Powiedzenie dziecku prawdy i wytłumaczenie mu, dlaczego tak się stało, na pewno zostanie docenione. Pamiętajmy jednak, że należy być tu delikatnym i podczas rozmowy, stosować takie sformułowania, które dziecko zrozumie. Istotne jest, by przy tym nie zrazić pociechy do Kościoła.

Należy podkreślić, że brak możliwości przyjęcia Komunii przez rodziców nie oznacza, że nie mogą oni uczestniczyć we mszy świętej z dzieckiem. Miejmy na uwadze, że jest to moment wyjątkowy dla naszej pociechy i w dużej mierze to od nas samych zależy, jak będzie ona przeżywała uroczystość. Tym samym, warto odnosić się do siebie z szacunkiem i postawić na otwartość w rozmowie z dzieckiem. Udawanie, że nic się nie stało i stwierdzenie, że nie ma powodu do dyskusji to chyba najgorsze z możliwych opcji.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dodatki komunijne - co jest potrzebne?
Zbieranie miary - sukienka komunijna
Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar spodni komunijnych
Podwijanie spodni przy użyciu taśmy termo.
Katalog na sezon 2024!
Trendy w sukienkach komunijnych na nadchodzący rok – Co będzie modne?
Sukienki do chrztu – Jakie materiały są najlepsze dla wrażliwej skóry dziecka?
Rozpoczęcie roku szkolnego i duchowe przygotowania: Czy Twoje dziecko jest gotowe na duchowe wyzwania?
Osiągnięcie duchowej równowagi wśród dzieci w czasach dynamicznego świata
Dzieci i wiara: Jak pomóc dzieciom rozwijać swoją duchowość?
Edukacja religijna dla dzieci: Jak wyjaśnić znaczenie sakramentów?
Jak dbać o ubranka na chrzest i nie tylko

Komentarze

Zaloguj się, aby pisać komentarze