Alba dla lektora - co to takiego?

Alba dla lektora - co to takiego?

Liturgiczna służba ołtarza to osoby, które pełnią posługę podczas mszy świętej i innych nabożeństw. Ich rola polega na pomocy kapłanowi, ale również na przygotowaniu wszystkiego do mszy świętej. Każda z tych osób ma swoje zadania do wykonania. O ile w przypadku ministrantów nie ma wątpliwości, co mają robić, o tyle funkcja lektora nie jest już taka oczywista.

·         Kim jest lektor i jakie są jego obowiązki podczas mszy świętej?
·         Jaki strój dla lektora jest odpowiedni?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania i garść przydatnych informacji oraz porad.

Kim jest lektor?

Lektor to ministrant Słowa Bożego. Podczas mszy świętej odczytuje on Pismo Święte, komentarze mszalne i modlitwy, tym również modlitwę powszechną. W Wielki Piątek oraz w Niedzielę Palmową może on również odczytywać Ewangelię. W przypadku nieobecności kantora jego zadaniem jest odśpiewanie lub odczytanie psalmu responsoryjnego. Lektor sprawuje również opiekę nad ministrantami, gdyż jest pośród nich najstarszy i stanowi przykład godny naśladowania. Jego obowiązkiem jest przygotowanie się do liturgii oraz ćwiczenie tekstów, które ma odczytać. Lektor powinien regularnie się spowiadać i angażować w sprawy kościoła. Również poza kościołem jest on wzorem. Ważne, by starał się prowadzić życie według Słowa Bożego, zachęcał ludzi do naśladowania wzorców biblijnych, sumiennie wypełniał swoje obowiązki. Kiedy ministranci nie zjawili się na zbiórce, to lektor musi przygotować wszystko do liturgii. Warto podkreślić, że to właśnie lektor prowadzi posługę liturgiczną.

Czym jest alba lektorska?

Obowiązkowymi strojami dla lektorów są alby. Sklep MK Maryla proponuje szeroki wybór w tym zakresie.

Alba to strój, który nawiązuje do tradycji. Jest on uważany za najstarszą szatę liturgiczną. Niegdyś była ona wykonana z tkanin lnianych i konopnych, dziś używa się satyny, stretchu i innych materiałów bawełnianych. Źródła wskazują, że strój ten był noszony już w IV wieku. Alby liturgiczne są niezbędnym strojem służby liturgicznej. Szaty te sięgają do kostek, są przewiązywane cingulum, czyli sznurem i zgodnie z tradycją posiadają biały kolor, co wskazuje znaczenie słowa – alba oznacza „biel”. Obecnie spotyka się również alby lektorskie w kolorze czerwonym – MK Maryla proponuje właśnie takie fasony dla ministrantów Słowa Bożego.

Co ciekawe w czasie mszy, tego typu szaty liturgiczne mogą być również noszone przez kapłanów. Stroje te wiążą się również z uroczystością pierwszej komunii świętej – alba komunijna, jak również z posługą ministrancką – alba ministrancka. Należy podkreślić, że stroje te symbolizują pokorę, świętość i czystość duszy, będącej w stanie łaski uświęcającej. W przypadku lektorów popularnymi dodatkami do alb są krzyże lektorskie lub szkaplerze lektorskie.

Fasony alb liturgicznych

Przez lata fasony alb i innych strojów liturgicznych się zmieniały. Dlaczego? Największe znaczenia miała wygoda. Osoby pełniące posługę muszą się czuć komfortowo, strój nie może ograniczać ruchów. Niegdyś każda alba posiadała kaptur ze względów praktycznych – stanowił on ochronę przed deszczem, zimnem i ostrym słońcem. Obecnie alba z kapturem ma znaczenie symboliczne – kaptur chroni przed tłumem i pozwala się skoncentrować. W przypadku alb lektorskich kaptur nie jest tak bardzo popularny jak kiedyś. Często spotyka się modele wykończone stójką lub półgolfem.

Alby lektorskie dostępne w MK Maryla nawiązują do tradycji, ale również stawiają na funkcjonalność i komfort. Sięgają one długością do kostek, mają długie i proste rękawy. W pasie są przewiązywane sznurem, czyli cingulum, do niektórych można dobrać pas lektorski. Z poszczególnych fasonów ogromną popularnością cieszą się alby taliowane, z zakładkami po bokach. Każdy z modeli jest starannie wykończony. Do wykonania strojów wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, takie jak satyna, stretch, elana. Zapewniają one wygodę, ale również dobrze się prezentują. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu przetrwają długie lata w niezmienionym stanie. Należy podkreślić, że w MK Maryla szaty liturgiczne są szyte na wymiar – dzięki temu otrzymuje się gwarancję, że będą idealnie pasowały na daną sylwetkę.

Należy podkreślić, że najwygodniejszym, a zarazem najbardziej praktyczny strojem dla lektora jest właśnie alba. Liturgia to uroczyste wydarzenie dla wszystkich wiernych. Służba liturgiczna odziana w odpowiednią odzież podkreśla znaczenie wydarzenia kościelnego. Alba to prosty i zarazem najbardziej uniwersalny strój, który sprawdzi się podczas każdego nabożeństwa.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?