Jak dobrać wianek komunijny?

Jak dobrać wianek komunijny?

W Dniu Pierwszej Komunii Świętej każde dziecko pragnie wyglądać wyjątkowo. Wybór stroju komunijnego ma z pewnością ogromny wpływ na wygląd, ale nie należy zapominać o dodatkach. Dziewczynki z pewnością powinny zwrócić uwagę na wianek komunijny, który pozwala podkreślić naturalną urodę dziecka. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by wianek komunijny korespondował z całą stylizacją - dobierając kolorystykę, kształt i rozmiar wianka powinniśmy zadbać o spójność wizualną na linii uroda dziecka - strój komunijny

Tradycja i symbolika wianków

Wianki towarzyszą naszej kulturze od setek lat. Tradycyjnie były nieodłącznym atrybutem dziewcząt i niezamężnych kobiet. Właśnie dlatego wianki, plecione z ziół i kwiatów, stały się symbolem niewinności i czystości.

W połowie XX. wieku wianki zastąpiono kokardami, diademami i welonami. Współcześnie wianki wracają do łask - są stałym elementem ubioru komunijnego dla dziewczynek, widać je także coraz częściej na głowach panien młodych, weszły także do życia codziennego, będąc wykorzystywane w stylizacjach wieczorowych i koktajlowych.

Wianek na jasnych włosach

Żywy czy sztuczny?

Z pewnością dobrze wykonany żywy wianek komunijny jest nie do przecenienia. Jego niewątpliwą zaletą jest naturalność i świeżość, której nie da żaden wianek sztuczny. Niewątpliwie jednak rynek sztucznych wianków w ostatnich latach ewoluował bardzo mocno. Jakość i estetyka wykonania oraz coraz lepsza dostępność komponentów sprawiają, że wianki sztuczne cieszą się coraz większą popularnością. Ich niewątpliwym atutem jest także fakt, że mogą służyć przez cały okres Komunii - nie tylko w samym dniu Pierwszej Komunii Świętej. Ponadto nie przeszkadza mu temperatura, woda i wiatr -  mamy pewność, że nasza stylizacja będzie wyglądać atrakcyjnie przez cały okres uroczystości. Dlatego często spotyka się sytuacje w których rodzice decydują się na dwa wianki.

Kok, wianek czy opaska.

Tutaj bardzo wiele zależy od włosów, jakie mamy przystroić. Najrzadziej Klienci decydują się na opaskę z racji faktu, że jest najmniej efektowna. Przystrojenie koka daje bardzo atrakcyjny wygląd, pod warunkiem, że dziecko dysponuje długimi, gęstymi włosami. W większości przypadków Klienci jednak decydują się na zakup wianka. 

Jak dobrać wianek do kształtu twarzy

Należy także obiektywnie rozważyć temat koloru i kształtu wianka - rodzice często pytają nas o poradę w doborze wianka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wyznajemy zasadę, że w modzie gdzie 2 osoby tam trzy opinie. Niemniej jest kilka "żelaznych" zasad, które warto rozważyć.

Po pierwsze, dobór koloru powinien chociaż w minimalnym stopniu bazować na zasadzie kontrastu. Bardzo rzadko w 100% biały wianek dobrze wygląda na włosach o kolorze piaskowego blondu - na ogół wtedy sugerujemy dodanie odrobiny koloru - na przykład poprzez piankowe różyczki. 

Po drugie dość istotnym aspektem jest grzywka lub jej brak. Na przykład wianek W06 czy W15 z racji swojego kształtu, którego czubek nachodzi na środek czoła dobrze prezentuje się przy włosach zaczesanych do tyłu, natomiast absolutnie nie pasuje do grzywki.

Trzecim ważnym argumentem jest kształt twarzy - dla drobnej, delikatnej buzi sugerujemy wybranie delikatnego wianka - na przykład wianki W02, W09 czy W14, natomiast bogato zdobione wianki piankowe lepiej prezentują się na pełniejszej twarzy.

A może jednakowy wianek komunijny dla całej grupy?

W przypadku strojów komunijnych sugerujemy zachowanie jednorodności, dzięki czemu dzieci nie tylko świetnie wyglądają na zdjęciach grupowych, ale przede wszystkim skupiają sie na bardziej na liturgii. Niemniej wianek komunijny jest bardzo mocno zależny od owalu twarzy, koloru i długości włosów. Z tego powodu wybór tego samego wianka dla całej grupy dziewczynek może nie być rozwiązaniem korzystnym.