Jak mierzyć dziecko do alby komunijnej?

Jak mierzyć dziecko do alby komunijnej?

Pierwsza komunia to wyjątkowa uroczystość, która wymaga od rodziców masy przygotowań. Jednym z obowiązków jest zakup stroju dla dziecka. Nie warto czekać z tym do ostatniej chwili, gdyż może się okazać, że będziemy mieli ograniczony wybór. Uszycie stroju komunijnego nieraz trwa nawet 5-6 tygodni. Poza tym, składając zamówienie w miarę wcześnie, odchodzi nam istotny obowiązek i będziemy mieli więcej czasu na pozostałe sprawy, takie jak dopełnienie formalności w kościele, czy zorganizowanie przyjęcia dla bliskich. Zanim złożymy zamówienie na strój komunijny, musimy podać wszystkie niezbędne wymiary, co bywa problematyczne. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W artykule podpowiadamy, jak zmierzyć dziecko do stroju komunijnego.

Alby komunijne dla dziewczynki i chłopca

Alba komunijna to jeden z najpopularniejszych strojów na uroczystość pierwszej komunii. Coraz więcej parafii odchodzi od sukienek i garniturów, kładąc nacisk na to, by dzieci w tym szczególnym dniu prezentowały się skromnie i adekwatnie do okazji. Sama alba to biała szata sięgająca długością do kostek i posiadająca długie rękawy. Strój nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej. W MK Maryla można zakupić różne alby komunijne dla dziewczynek i dla chłopców. Tak ogromny asortyment sprawia, że każdy rodzic wraz z dzieckiem wybierze coś, co idealnie trafia w ich gust. Warto też podkreślić, że alby do komunii można z łatwością odsprzedać po uroczystości.

Część modeli posiada oryginalne akcenty, ale mimo tego pozostaje skromna. Alba komunijna dla dziewczynki jest dostępna w różnych fasonach. Każdy z nich łączy w sobie elegancję, ale i prostotę, która jest bardzo ważna podczas tego dnia.

Alby komunijne dla chłopców spełnią oczekiwania każdego rodzica, ale również dziecka. W ofercie dostępne są klasyczne stroje, jak i te nieco bardziej oryginalne. Alba komunijna dla chłopca może być wykończona stójką, golfem, kołnierzem lub kapturem. Uniwersalny fason sprawia, że strój będzie idealnie leżał na każdym typie sylwetki. W propozycjach znajdują się zarówno modele dłuższe, jak i krótsze. Alby komunijne dla chłopca są od dawna bardzo popularne. Taki strój na uroczystość pierwszej komunii podkreśla charakter uroczystości, a poza tym jest on łatwo dostępny i nie kosztuje majątku. Dodatkowym elementem dla strojów chłopięcych jest cingulum, a więc sznur liturgiczny przewiązywany na wysokości pasa.

Zarówno alba dla dziewczynki, jak i dla chłopca, jest niezwykle wygodna, co jest szczególnie ważne podczas uroczystości.

Alba dla dziewczynek i dla chłopców – ja dobrać rozmiar?

Kupowanie ubrań przez internet jest dzisiaj powszechne. Dotyczy to również strojów komunijnych. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie precyzyjnego pomiaru. Dzięki temu zyskuje się pewność, że alba do komunii będzie idealnie leżeć na dziecku.

Samo mierzenie dziecka to stroju komunijnego nie jest trudne i zajmuje 2-3 minuty. Zanim zabierzemy się za to zadanie, przygotujmy miarkę krawiecką, kartkę, długopis i sznurek lub gumę, którą przewiążemy dziecko w pasie (dzięki temu można szybko wyznaczyć linię talii). Dziecko podczas mierzenia powinno mieć na sobie koszulkę – dzięki temu zachowamy dokładność (grubsze ubrania mogą sprawić, że podamy zawyżone wymiary).

Pamiętaj, by nie dodawać do wymiarów dodatkowych centymetrów na wypadek, gdyby dziecko urosło. Uwzględniamy taki zapas materiału, by alby do komunii odpowiednio leżały na sylwetce.

Jak zmierzyć dziecko do alby komunijnej krok po kroku?

1)     Na wysokości pasa przewiązujemy sznurek (nie zaciskamy go, ma on swobodnie dopasować się do sylwetki). Krok ten jest istotny zwłaszcza przy zamawianiu spodni komunijnych i alb odcinanych w talii.

2)     Przykładając miarę krawiecką ściśle do ciała, mierzymy obwód klatki piersiowej i pasa. Miarka nie ma uciskać ciała, a umożliwiać swobodny oddech i ruch. Należy podkreślić, by zapisać faktyczny wynik i nie dodawać żadnych dodatkowych centymetrów. Nasza firma uwzględnia odpowiedni zapas.

3)     Mierzymy tzw. długość całkowitą, a więc od siódmego kręgu szyjnego do samej ziemi. Dziecko powinno stać w pozycji wyprostowanej i na boso. Siódmy, czyli ostatni kręg szyjny, wystaje, więc można go bezproblemowo wyczuć.

Pozostałe wymiary są uzależnione od tych, które zostały opisane powyżej – dają one pełen obraz sylwetki i umożliwiają uszycie alby, która będzie odpowiednio leżała. Posiadamy ogromne doświadczenie w szyciu strojów komunijnych i wiemy, jak powinna być zwymiarowana alba dla chłopca i dla dziewczynki. Długość rękawa wiąże się ze wzrostem dziecka, z kolei szerokość ramion z obwodem klatki piersiowej. Jeśli chcesz to sprawdzić, to wystarczy porównać te wymiary z naszymi tabelkami.

·        Mierzenie dziecka do strojów komunijnych i dodatków

- sukienka komunijna – długość mierzy się tak samo jak w albach

- peleryna – dodatek ten dopasowuje się pod rozmiar alby

- alba krótka – długość mierzy się tak samo, jak w przypadku alby długiej (od punktu na karku do ziemi);

- spodnie i kamizelka – mierzy się tak samo, jak albę, ale podaje się dodatkowo obwód pasa

Tabele miar MK Maryla

Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe obwodowo-wzrostowo-sylwetkowe tabele wymiarów – dzięki temu masz pewność, że zamawiasz odpowiedni rozmiar. Sylwetki dzieci się bardzo różnią, dlatego też nasza siatka miar jest tak dokładna (w przypadku alb siatka miar klatki piersiowej jest co 4 cm).

Zarówno alba chłopięca, jak i dziewczęca jest zamawiana w następujący sposób:

·        w zamówieniu najpierw podajemy wzrost dziecka;

·        następnie, po zmierzeniu obwodu klatki piersiowej, szukamy w tabelce wartości najbliższej rozmiarowi dziecka;

·        po zmierzeniu obwodu pasa, porównujemy go z obwodem klatki piersiowej – dzięki temu określamy typ sylwetki dziecka (szczupła/normalna/zaokrąglona);

·        mierzymy długość całkowitą tyłu (od 7. kręgu do ziemi) – powinna być ona o około 20-24 cm krótsza niż wzrost dziecka.

Jeśli rozmiarów dziecka nie można dopasować do naszych tabelek, to wystarczy się z nami skontaktować mailowo.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Złota biżuteria na Chrzest dla dziewczynki – klasyka wśród upominków
Wyjątkowe prezenty na chrzciny dla dziewczynki od dziadków
Prezenty na chrzest - tradycyjne, personalizowane, praktyczne i kreatywne pomysły dla dziecka
Różnorodność i symbolika szatek do Chrztu: od tradycji po personalizację
Obowiązki rodziców chrzestnych: od przygotowań do ceremonii po wsparcie w codziennym życiu dziecka
Kompletny przewodnik po zaproszeniach na chrzest
Wyjątkowe prezenty na chrzciny od ojca chrzestnego dla dziewczynki
Małe stopy, wielkie kroki: kompletny przewodnik po bucikach dla dziewczynek
Niechodki dla małych bohaterów: od chrztu do pierwszych kroków w zimie!
Sweterek do chrztu i bolerko: jak wybrać idealne okrycie dla małej księżniczki?
Odkrywając czar białych sukienek dla dziewczynek
Bolerko komunijne - czy warto?