Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny.

Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny.

Pytanie o to, jak mierzyć dziecko do stroju komunijnego przeraża wielu rodziców. Przecież sukienka komunijna musi być idealna, więc także idealnie zmierzona. Faktem jest to, że prawidłowo zebrane miary są podstawą dobrego odszycia sukienki. Praktyka pokazuje jednak, że Klienci którzy sami mierzą swoje dziecko bardzo rzadko popełniają błędy. Wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad.

Przygotowanie do mierzenia stroju komunijnego

Zmierzenie dzieci nie jest procesem trudnym, jednak wymaga lekkiego przygotowania. Do zebrania miary potrzebne nam będą: miara krawiecka, kartka i długopis. Dodatkowo przydaje się kawałek gumy, sznurka lub paska, który wykorzystamy, by przewiązać dziecko w pasie. Zawiązanie sznurka jest bardzo prostą metodą wyznaczenia linii talii.  

Zdejmowanie miary

Pierwsza i najważniejsza zasada - dziecko, które mierzymy powinno być rozebrane do koszulki. Nie ma możliwości dokładnego zmierzenia dziecka jeśli jest ubrane w luźne spodnie i gruby sweter, a tak się często zdarza, wszak miary zdejmowane są często w zimie. 

W pierwszej kolejności bierzemy sznurek i wiążemy na wysokości pasa, pozwalając mu swobodnie dopasować się do sylwetki. Jest to linia szczególnie istotna dla mierzenia spodni komunijnych, jak i sukienek odcinanych w pasie.

Następnie mierzymy dziecko w obwodzie klatki piersiowej i obwodzie pasa. Oba te wymiary zdejmujemy przy użyciu miary krawieckiej ściśle przylegającej do ciała. Miara nie może opinać ciała, musi dawać swobodę ruchu (oddechu), ale jednocześnie przylegać do sylwetki. Mierząc dziecko nie dodajemy żadnego zapasu - Producent powinien takowy uwzględnić w zamówionej albie. 

Kolejną miarą jest długość całkowita. Mierzymy ją od siódmego kręgu szyjnego do samej ziemi. Dziecko powinno stać w pozycji wyprostowanej, boso na ziemi. Siódmy kręg szyjny jest łatwo wyczuwalny - jest to ostatni kręg szyjny, zwany także kręgiem wystającym. 

Jak zdjąć miarę w celu zakupu sukienki komunijnej

A co z pozostałymi wymiarami?

Pozostałe wymiary dzieci uzależnione są od tych trzech, uprzednio zmierzonych. Szerokość ramion definiuje nam obwód klatki piersiowej. Długość rękawa jest z kolei ściśle związana ze wzrostem dziecka. Dla pewności można sprawdzić te wymiary i porównać je z naszymi tabelami miar typowych. 

Oczywiście istnieją dzieci, które nie potrafią wpisać się w nasze tabele rozmiarowe. Wbrew pozorom jest ich jednak niewiele. Jeśli jednak Twoje dziecko nie klasyfikuje się do naszych tabel typowych, prosimy o kontakt mailowy - z pewnością będziemy w stanie uszyć strój komunijny także dla Twojego dziecka.

Tabele miar MK Maryla

W MK Maryla stosujemy obwodowo-wzrostowo-sylwetkowe tabele wymiarów. Mamy bowiem świadomość, że sylwetki dziecięce się znacząco różnią. Dziecko mające 146cm wzrostu może mieć zarówno 60cm jak i 90cm obwodu klatki piersiowej. Tabele miar produktów MK Maryla są zbudowane bardzo gęsto - w przypadku alb i luźnych sukienek siatka miar klatki piersiowej jest co 4cm, w przypadku mocno dopasowanych sukienek tabele miar występują co 2cm, a spodnie - co 3cm. 

Kolejność mierzenia jest następująca - w zamówieniu podajemy najpierw wzrost dziecka, następnie mierzymy obwód klatki piersiowej i znajdujemy wartość najbliższą rozmiarowi dziecka, mierzymy obwód pasa i porównujemy go z obwodem klatki piersiowej żeby określić typ sylwetki (szczupła / normalna / zaokrąglona). Na koniec, dla pewności mierzymy długość całkowitą tyłu (od 7. kręgu do ziemi). Długość całkowita tyłu powinna być ok. 20-24cm mniejsza niż wzrost dziecka. 

Proces łącznie zajmuje 2-3 minuty i nie jest skomplikowany. Wymaga wyłącznie chwili spokoju i skupienia. Historia pokazuje, że zdecydowana większość rodziców radzi sobie z mierzeniem dzieci bez żadnego problemu.

Zapraszamy do analizy tabel miar MK Maryla