Pierwsza komunia święta w Wielkiej Brytanii. Co należy o niej wiedzieć?

Pierwsza komunia święta w Wielkiej Brytanii. Co należy o niej wiedzieć?

W ciągu ostatnich lat, wiele polskich rodzin zdecydowało się na wyjazd do Wielkiej Brytanii na stałe lub na dłuższy okres czasu. Tym samym, istotne uroczystości mają miejsce na obczyźnie. Jedną z tych szczególnych i wyjątkowych chwil jest pierwsza komunia święta. Z organizacją tego wydarzenia w Polsce nie ma żadnego problemu. Jak jednak wygląda sytuacja, w przypadku osób mieszkających w Wielkiej Brytanii? Jakich formalności muszą one dopilnować i o co należy się dużo szybciej zatroszczyć? 

Pierwsza komunia święta w Wielkiej Brytanii - formalności

Uroczystość pierwszej komunii świętej w Wielkiej Brytanii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. O ile w naszym kraju każde dziecko uczęszczające na religię w szkole jest przygotowywane do uroczystości, o tyle na Wyspach należy o to zadbać samodzielnie. Jeśli pociecha jest uczniem brytyjskiej szkoły publicznej i rodzice pragną, by przystąpiła ona do sakramentu, to muszą się oni sami o to zatroszczyć, czyli dopilnować wszystkich formalności. Po pierwsze, należy zapisać dziecko na kurs przygotowawczy, prowadzony zarówno przez parafie zarówno brytyjskie, jak i polskie. Zapisy rozpoczynają się już we wrześniu. W zależności od preferencji, tradycji i innych uwarunkowań, należy zdecydować, czy dziecko przyjmie komunię w kościele polskim czy w angielskim. Zarówno pierwsza opcja, jak i druga ma swoich zwolenników. Osoby, które chcą zostać na stałe w Wielkiej Brytanii przykładają szczególną wagę do asymilacji, dlatego też ich dzieci przystępują do sakramentu w parafii angielskiej. 

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej w Wielkiej Brytanii 

Każda z parafii posiada swoje własne zasady dotyczące stroju, spotkań przygotowawczych, warunków przystąpienia do sakramentu, jak i terminu uroczystości. Jeśli chodzi o ubiór, to najczęściej wybieraną opcją są alby komunijne. W przypadku brytyjskich parafii, nierzadkie są również sytuacje, kiedy dzieci do uroczystości przystępują ubrane w mundurki szkolne. 

Same przygotowania do pierwszej komunii świętej wiążą się z koniecznością uczęszczania na dodatkowe lekcje religii. Rodzice również muszą brać udział w spotkaniach dla nich organizowanych. Mają one miejsce w terminach ustalonych przez daną parafię. Kilka tygodni przed uroczystością odbywają się pewnego rodzaju egzaminy sprawdzające, czy dziecko jest gotowe do sakramentu. Zwyczaj ten podobnie wygląda w Polsce, aczkolwiek u nas szkoła bardziej się angażuje w całe wydarzenie i nierzadko na lekcjach religii odbywa się przepytywanie uczniów z danego materiału, który mieli opanować. Warto nadmienić, że sakrament pierwszej komunii świętej w Wielkiej Brytanii jest udzielany w soboty, co staje się także zwyczajem w coraz większej ilości parafii w Polsce. 

Przyjęcie komunijne w Wielkiej Brytanii 

Różnice pomiędzy Wielką Brytanią a Polską w przebiegu pierwszej komunii świętej są spore. Decydując się na to, że dziecko przyjmie sakrament w parafii angielskiej, warto mieć świadomość, że sama msza święta nie jest tak uroczysta. Podczas obchodów komunii świętej, gmach kościoła przeważnie nie jest ustrojony. Brak w nim dekoracji, kwiatów i przystrojonych ławek. 

Tradycyjne przyjęcie komunijne na Wyspach w niczym nie przypomina tego, znanego z Polski. W naszym kraju, uroczystość jest planowana z ogromnym wyprzedzeniem i wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Rodzice przeważnie zapraszają gości nie tylko na obiad, ale również na kawę i ciasto, a nierzadko też na kolację. W Wielkiej Brytanii po uroczystości w kościele, zaproszone osoby udają się przeważnie na kawę i ciasto, nieco rzadziej na obiad. Oczywiście, w przypadku Polaków mieszkających na Wyspach, panuje zwyczaj urządzania uroczystości w polskim stylu, a więc nieco bardziej wytwornie i starannie. W końcu, w zgodzie z naszym zwyczajem, po samej pierwszej komunii świętej w kościele, należy odpowiednio ugościć zaproszone osoby i zadbać o miłą, ale i adekwatną do tego ważnego dnia, atmosferę.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii nie jest obchodzony biały tydzień. Cała uroczystość kończy się w dniu pierwszej komunii świętej. Oczywiście uwarunkowania te mogą się różnić, w zależności od parafii i zwyczajów w niej panujących. 

Zorganizowanie pierwszej komunii świętej w Wielkiej Brytanii nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Co istotne, każdy rodzic może samodzielnie zdecydować, czy jego dziecko przystąpi do sakramentu w parafii polskiej, czy angielskiej. W przypadku pierwszej możliwości, cała uroczystość będzie zapewne bardziej przypominała tą dobrze znaną z rodzimych stron. Decydując się na parafię angielską, można spodziewać się, że msza święta i otoczka będą nieco bardziej skromne. 

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Dodatki komunijne - co jest potrzebne?
Zbieranie miary - sukienka komunijna
Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar spodni komunijnych
Podwijanie spodni przy użyciu taśmy termo.
Katalog na sezon 2024!
Trendy w sukienkach komunijnych na nadchodzący rok – Co będzie modne?
Sukienki do chrztu – Jakie materiały są najlepsze dla wrażliwej skóry dziecka?
Rozpoczęcie roku szkolnego i duchowe przygotowania: Czy Twoje dziecko jest gotowe na duchowe wyzwania?
Osiągnięcie duchowej równowagi wśród dzieci w czasach dynamicznego świata
Dzieci i wiara: Jak pomóc dzieciom rozwijać swoją duchowość?
Edukacja religijna dla dzieci: Jak wyjaśnić znaczenie sakramentów?
Jak dbać o ubranka na chrzest i nie tylko