Idealna sukienka na pierwszą komunię świętą

Idealna sukienka na pierwszą komunię świętą

Pierwsza komunia święta to wyjątkowa uroczystość. Przygotowania do niej zaczynają się już na wiele miesięcy przed. Jedną z kwestii, o które należy zadbać jest oczywiście odpowiedni strój. O ile rodzice chłopców mają tutaj nieco łatwiejsze zadanie, o tyle w przypadku dziewczynek, sprawa ta może się naprawdę skomplikować. Wybieranie sukienki komunijnej jest bez wątpienia najważniejsze dla każdej dziewczynki, która w tym szczególnym dniu chce wyglądać wyjątkowo. Część rodziców hamuje zapędy młodej damy i stawia na skromność i elegancję, inni z kolei pozostawiają dziecku niemalże wolną rękę i pozwalają wybrać model, w którym będzie wyglądać niczym księżniczka. Na którą opcję się zdecydować? Jak powinna wyglądać idealna sukienka na pierwszą komunię świętą?

Jaką sukienkę komunijną wybrać - wystawną czy skromną?

Poszczególni producenci dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o fasony i kroje sukienek komunijnych. Obecnie można znaleźć zarówno bardziej wystawne modele, jak i nieco skromniejsze. Przy wyborze stroju komunijnego, niezwykle istotną kwestią są wytyczne parafii. Część z nich stawia na alby, inne zaś dają rodzicom i dzieciom nieco większą swobodę. W przypadku tej drugiej opcji, możemy bardziej zaszaleć, pamiętając jednak, by strój prezentował się adekwatnie do okazji. Jak wiadomo, rodzice i dzieci elegancję pojmują zupełnie inaczej. Dla niektórych dziewczynek, wymarzona sukienka komunijna posiada masę zdobień i błyskotek. Nie może w niej zabraknąć tiuli, koronek, ozdobnych kryształków i oczywiście rozkloszowanego dołu. Rodzice tymczasem chętniej widzieliby swoją córeczkę w prostej sukni z satyny lub muślinu. Z jednej strony dzieci powinny mieć coś do powiedzenia, z drugiej jednak należy zachować tutaj umiar.

Falbanki i tiule widoczne są w wielu modelach sukienek, jednakże pamiętajmy, że wybieramy sukienkę na komunię, a nie na bal czy inne święto. Strój komunijny bez wątpienia powinien być biały - jest to najważniejszy wyznacznik. Wszelkie odcienie ècru, pudrowego różu lepiej zostawić na inne okazje.

Kluczowa jest tu skromność i delikatność. Sukienka komunijna powinna mieć zakryte ramiona. W przypadku modelu z odkrytymi ramionami, warto założyć bolerko. Jeśli chodzi o długość, to tutaj również różne opcje mamy do wyboru. Niektórzy rodzice wraz z dzieckiem decydują się na nieco krótsze sukienki, sięgające za kolano, jednakże zdecydowanie częściej wybiera się modele do kostek. Dziewczynki są nimi zachwycone i noszenie długiej sukni sprawia im na ogół sporo radości. Ważne, by perfekcyjna sukienka komunijna była dobrze uszyta, odpowiednio skrojona i miała określony styl. Powinna ona być zarazem uroczysta i elegancka. Nie bez znaczenia jest również to, by ładnie leżała. Większość modeli optycznie wysmukla sylwetkę, dzięki czemu całość prezentuje się wprost idealnie. Warto zwrócić uwagę na jakość materiału. Dobra gatunkowo tkanina zawsze będzie ładnie wyglądać. Nie bez znaczenia jest tu wygoda i komfort, o czym niestety nieraz się zapomina. Dziewczynka idąca do pierwszej komunii świętej powinna się czuć w danej sukience po prostu swobodnie.


Ile kosztuje sukienka komunijna?

Przy wyborze sukienki istotną kwestią jest również cena. Jak wiadomo, im lepszej klasy materiał i im więcej dodatków, tym będzie ona droższa. Zanim pozwolimy dziecku dokonać wyboru, lepiej z góry ustalić budżet, który przeznaczamy na tę okazję. Pamiętaj również, że oprócz sukienki, należy zakupić niezbędne dodatki, takie jak: buty, wianek, bolerko, torebkarękawiczki i nie tylko. Z tego też względu, dobrze wszystko najpierw skrupulatnie przemyśleć i zaplanować, a następnie ustalić, jaką sumę jesteśmy w stanie przeznaczyć na sukienkę.

Podejmijcie decyzję wspólnie

Jak zatem znaleźć złoty środek? Wiadomo, że każdy rodzic chce, by jego dziecko w dniu pierwszej komunii świętej prezentowało się wyjątkowo. Przy wyborze warto zachować umiar i w razie potrzeby, w delikatny sposób wytłumaczyć dziecku, że strój typu księżniczka, nawiązujący do określonej bajki czy też ulubionej postaci, nie będzie odpowiedni na uroczystość pierwszej komunii świętej. W zależności od punktu widzenia, można pójść na kompromis i pozwolić dziecku wybrać dodatkową sukienkę, w której przebierze się na samo przyjęcie, po uroczystości w kościele. Rozwiązanie to przypadnie do gustu każdej dziewczynce, a i rodzice będą usatysfakcjonowani. Pierwsza komunia święta to wyjątkowa uroczystość. Wiadomo, że ostateczną decyzję co do stroju podejmują rodzice, jednakże pamiętajmy, by nie zapominać o preferencjach swojego dziecka. Oczywiście nie można mu całkowicie ulegać, jednakże liczmy się z opinią i dajmy mu poczuć, że to ono jest najważniejsze w tym szczególnym dniu.

Przeczytaj pozostałe Wpisy:

Idealna sukienka na pierwszą komunię świętą
Pierwsza komunia święta w Wielkiej Brytanii. Co należy o niej wiedzieć?
Buty komunijne dla chłopca i dziewczynki- jakie wybrać?
Sutanna - historia powstania
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta
Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów
Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?