Alby dla ministrantów - co wybrać?

Alby dla ministrantów - co wybrać?

Ministrant jest tym, który niesie znaki. Jego rola podczas mszy świętej i w trakcie innych uroczystości kościelnych jest bardzo ważna. Wyraz ministrant pochodzi od ministrare, co tłumaczymy jako „służyć”. Podczas mszy wykonuje on posługę. Pomaga on księdzu przed mszą, w trakcie jej trwania, jak i zakończeniu, niesie przedmioty, które mają dla liturgii ważne znaczenie. Mawia się, że ministranci robią wszystko, by liturgia była piękniejsza. Swoim zachowaniem pokazują oni, jak ważne jest aktywne uczestnictwo we mszy świętej. Ich rolę podkreśla również strój.

·         Jak powinien wyglądać strój ministranta?
·         Które szaty liturgiczne wybrać?
·         Czy alby dla ministrantów to odpowiednie stroje?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Obowiązki ministranta

O byciu ministrantem marzy wielu chłopców. Zanim podejmą oni decyzję, to warto by się zorientować, jak wygląda ich posługa. Pełnienie takiej funkcji podczas liturgii wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Ministrant jest pomocnikiem księdza podczas mszy, ale też wówczas, gdy odbywają się inne nabożeństwa. Co ważne, również przed i po liturgii pomaga. Zawsze przybywa punktualnie na zbiórkę, gdyż przygotowanie zajmuje sporo czasu, a w dodatku często pojawiają się dodatkowe obowiązki. Ministrant wie, jak się zachowywać i orientuje się w przebiegu mszy. Wie, kiedy dokładnie ma wykonać poszczególne czynności. W trakcie trwania liturgii jest on zaangażowany i skupiony na modlitwie. Co ważne, również poza kościołem daje on odpowiedni przykład. Parafie podkreślają, że ministranci powinni regularnie przystępować do spowiedzi i do Komunii, codziennie się modlić i być gotowi do posługi w każdej sytuacji.

Ministrant przez swoją posługę czynnie uczestniczy w liturgii, zatem musi dostosować się do pewnych wymogów, również pod względem odzieży. Strój ministranta na ogół jest określony przez wewnętrzne zasady parafii. Ministrant jest znakiem, a szata liturgiczna ministranta powinna to podkreślać. Jest ona istotna, gdyż pokazuje zgromadzonym, że stanowią oni wspólnotę i wyznają wiarę w Chrystusa.

Najwygodniejszy strój dla ministranta

Jakie stroje noszą ministranci?

Komża to podstawowa szata liturgiczna ministranta. Jest to krótka alba w kolorze białym. Przeważnie występują dwa fasony – model rzymski, czyli z wycięciem oraz model śląski, czyli wiązany pod szyją. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na materiał i fason – komża szyta na miarę jest wygodna i dobrze leży. MK Maryla posiada w ofercie tradycyjną komżę ministrancką rzymską. Dobrej jakości, przewiewny materiał przetrwa lata, a jednocześnie zawsze będzie się ładnie prezentować. Komża jest najczęściej spotykanym strojem ministranta.

Równie popularnym strojem jest alba ministrancka. Nawiązuje ona do tradycji – alby to jedne z najstarszych strojów chrześcijańskich Niegdyś były one wykonane z tkanin konopnych, nieraz lnianych. Dzisiaj spotykane są alby ze stretchu, nieraz z satyny. Zawsze są one w kolorze białym, co sugeruje sama nazwa – łacińskie słowo albus to „biały”. Alby pojawiły się najprawdopodobniej około IV wieku. Symbolizują one czystość duszy i świętość. W pasie przewiązuje się ją sznurem, czyli cingulum. W niektórych parafiach ministranci noszą albę z kapturem, w innych są z kolei dozwolone alby z wykończeniem typu stójka lub golf.

Sutanna ministrancka to szata spotykana obecnie rzadko w kościołach. Sutanela posiada kolor zgodny z danym okresem liturgicznym, czyli czarny, czerwony, zielony lub fioletowy. Ciekawą opcją, dostępną w MK Maryla jest komplet ministrancki. 

Na co zwracać uwagę, wybierając strój dla ministranta?

Strój liturgiczny ministranta jest niezwykle istotny podczas mszy świętych i w trakcie innych uroczystości kościelnych, dlatego też wybierając go, warto wziąć pod uwagę różne rzeczy. Tą najważniejszą jest oczywiście wymóg parafii. Zanim zakupimy strój liturgiczny, dowiedzmy się, jakie są zasady w danym kościele. Dobrze jest również wraz z dzieckiem obejrzeć dostępne fasony i wybrać coś, co ministrantowi się spodoba. Zwracajmy uwagę na to, by alba była wykonana z odpowiednich materiałów, a więc przewiewnych, które zapewniają wygodę. Istotny jest również krój – strój uszyty na miarę będzie dobrze leżał.

Bez względu na to, jaki rodzaj stroju nosi ministrant, doskonale zdaje on sobie sprawę z tego, że po skończonej posłudze musi on złożyć komżę lub albę. Podczas mszy powinna się ona nienagannie prezentować.

Szaty liturgiczne dla ministrantów oferowane przez MK Maryla są szyte na miarę, dzięki czemu idealnie leżą na sylwetce. Strój nie krępuje ruchów. Odpowiedniej jakości materiały sprawiają, że odzież jest niezwykle wygodna. MK Maryla posiada w asortymencie stroje, która bazują na tradycji, a jednocześnie są wykonana z dbałością o detale. Nawet po długim użytkowaniu będą one dobrze wyglądać. Lektorzy i szafiarze znajdą w naszym sklepie coś odpowiedniego dla siebie!

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?