Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?

Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?

Komunie najczęściej odbywają się w maju, ale przygotowania zaczynają się już od września. Wbrew pozorom nie warto czekać na ostatni moment z zakupem stroju komunijnego, tylko warto zatroszczyć się o to wcześniej.

Lepiej wcześniej niż później.

Jeśli sukienka komunijna ma być tą jedyną i wyjątkową, nie warto czekać. Lista producentów sukienek komunijnych jest ograniczona, ponadto dodatkowym kryterium jest czas niezbędny na uszycie sukienki. W szczycie sezonu komunijnego sięga on nawet 5-6 tygodni. Odwlekanie decyzji o zakupie na ostatni moment może skutkować faktem, że będziemy mieli bardzo ograniczone pole wyboru. 

A jak moje dziecko urośnie?

To jest najczęściej powtarzające się pytanie i największa obawa rodziców pierwszokomunijnych. Przecież do Komunii jest jeszcze pół roku, a moje dziecko rośnie bardzo szybko. Otóż to bardzo rzadko jest stwierdzenie prawidłowe - dotyczy raptem 8-10% dzieci pierwszokomunijnych. Statystyczne dziecko rośnie ok. 1cm na 2 miesiące, a różnica w obwodzie klatki piersiowej nie jest większa niż 1-2cm. 

Jak zatem zmierzyć dziecko komunijne

Wszystko zależy od momentu w którym składamy zamówienie - jeśli zamówienie składamy w lutym, podajemy faktycznie, rzeczywiste wymiary dziecka. Obwód klatki piersiowej podajemy zmierzone na gładko, a długość - od siódmego kręgu do ziemi, bez obuwia. W przypadku mierzenia dziecka w październiku sugeruje się dodanie 2cm na długości sukienki do ziemi, a w przypadku obwodu klatki piersiowej - ok. 1-2cm do obwodu. W ten sposób mamy niemal gwarancję tego, że niezależnie kiedy zamówimy sukienkę, będzie ona idealna na komunię w maju.

Kiedy WARTO poczekać z zamówieniem

Jeśli twoje dziecko choruje na cukrzycę, zażywa sterydy lub rośnie bardzo skokowo warto poczekać z decyzją o zakupie sukienki komunijnej. W tej sytuacji należy mieć na uwadze fakt, że dziecko może znacznie zmienić sylwetkę nawet w ciągu 2-3 tygodni. W tej sytuacji zalecam korzystanie z długich alb liturgicznych - dla dziewczynek z kolekcji Hania, dla chłopców - z kolekcji Andrzej lub Dominik. Wynika to z ich konstrukcji - alby komunijne dysponują większą tolerancją rozmiarową, a zmiana rozmiaru dziecka nawet o 3-4 centymetry na obwodzie jest niezauważalna. 

Co, jeśli moje dziecko jednak urośnie

Jako wiodący producent strojów liturgicznych w Polsce, dbamy o satysfakcję Klienta - jeśli Twoje dziecko nagle urośnie, przytyje lub złamie rękę tydzień przed Komunią, nie martw się. Pomożemy Ci dostosować strój do nowych wymiarów.