Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?

Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?

Wybór pomiędzy sukienką komunijną i albą liturgiczną nie jest oczywisty dla wielu rodziców. Przedstawiamy zatem wzajemne zależności - wady i zalety każdego z rozwiązań. 

Żeby rozstrzygnąć wątpliwości, rozpocznijmy od analizy definicji słowa "alba". "Alba" wywodzi się od jej białego koloru: łacińskie albus oznacza biały. Alba jest symbolem czystości duszy będącej w stanie łaski uświęcającej. Alba jest długą, prostą tuniką, o długich, szerokich rękawach, sięgającą do kostek. Nieodłącznym elementem alby liturgicznej jest cingulum - pas lub gruby sznur z frędzlami na obu końcach służący do przewiązania w pasie alby.

Zatem albę charakteryzują dwa elementy - konstrukcja i kolor. Natomiast wyłącznie jeden z tych elementów stanowi różnicę między sukienkami i albami. Alby komunijne bazują na prostej konstrukcji z kontrafałdami na całej wysokości alby. Sukienki natomiast bazują na kroju podkreślającym sylwetkę, są bardziej dopasowane do ciała.

Alby liturgiczne

Niewątpliwą zaletą alb komunijnych jest ich uniwersalność. Alba liturgiczna jest odzieżą noszoną luźno (dlatego niezbędne jest stosowanie cingulum także ze względów praktycznych). Dodatkowo konstrukcja alb zawiera pionowe kontrafałdy na całej długości, zarówno z przodu jak i tyłu. Łącząc te dwa elementy zyskujemy strój liturgiczny o sporym luzie konstrukcyjnym - a więc bardzo uniwersalnym w noszeniu. Zdejmowanie miar na alby liturgiczne właściwie ogranicza się do obwodu klatki piersiowej i długości alby. 

Dodatkowym atutem alb liturgicznych jest ich spójność wizualna. Część alb jest oferowana w konwencji unisex, a więc modele mogą być noszone zarówno przez chłopców jak i dziewczynki. Jest to dodatkowym atutem wizualnym - wszystkie dzieci ubrane w jednakowe alby liturgiczne podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej prezentują się okazale jako grupa. 

Alby liturgiczne są także doskonałym rozwiązaniem maskującym niedoskonałości sylwetki. Jeśli więc Twoje dziecko ma kompleksy na punkcie swojej figury, to alba z pewnością pozwoli je nieco ukryć.

Kolejnym atutem alb liturgicznych jest ich cena - niewątpliwe mniejsza niż w przypadku sukienek, co także stanowi istotny argument dla sporej rzeszy Klientów.

Sukienki komunijne

Sukienkom komunijnym można poświęcić osobną książkę, a nie tylko wpis na blogu. XXI wiek wniósł nam bardziej liberalne podejście księży do tematyki stroju komunijnego, więc pojawia się coraz więcej alternatywnych rozwiązań. Znajdą Państwo zarówno krótkie, jak i długie sukienki komunijne. Bogato zdobione szyfonami i koronkami, jak i minimalistycznie eleganckie. Wybór jest naprawdę szeroki.

Najczęściej są to konstrukcje odcinane w pasie, ze spódnicą z półkoła lub pełnego koła i deilkatnymi, krótkimi rękawkami. Zdarzają się jednak odstępstwa od tego bazowego kanonu - sukienki bez rękawów, lub z rękawem 3/4, kloszem, czy prostym długim rękawem. 

Sukienki komunijne dają dodatkowe możliwości rozbudowy ubioru komunijnego o atrakcyjne dodatki. O ile w przypadku alb liturgicznych do dyspozycji pozostaje ciepła peleryna jako forma okrycia wierzchniego w razie niepogody, o tyle do sukienek możemy dobrać zarówno peleryny, baskinki jak i bolerka.

Sukienko-alby

Sukienko-alby to osobna, niedawno powstała kategoria odzieży liturgicznej dla dziewczynek. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem, gdyż godzi w sobie racje obu stron - księży, którzy oczekują liturgicznego charakteru uroczystości oraz rodziców, którzy szukają form zbliżonych do eleganckich sukienek. 

Alba czy sukienka?

Decyzja o wyborze pozostaje wyłączną deklaracją rodzica. Niemniej jako Producent sugerujemy, by w wyborze uwzględnić fakt, że Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe przeżycie duchowe dla Dziecka. Strój powinien być dopełnieniem tego szczególnego dnia, a nie jego głównym celem. Z tego powodu wszystkie stroje komunijne dostępne w ofercie MK Maryla to stroje eleganckie, efektowne, ale zarazem skromne, pielęgnujące znaczenie liturgii Pierwszej Komunii Świętej.