Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?

Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?

Dyskusja na temat sensu używania rękawiczek komunijnych jest tak długa, jak tradycja ubierania dzieci w alby komunijne. Rękawiczki w tradycji kościelnej istnieją od wielu wieków - ich użycie oznacza czystość i godność. Jest jednym z elementów składowych ubioru Biskupa, niemniej w czasach współczesnych rzadko stosowana.

Nawiązanie do tradycji czystości jest wyznacznikiem stosowania ich podczas obrzędów liturgicznych. Jest symbolem czystości i niewinności, stosowanym zarówno podczas Komunii Świętej, jak i Ślubu. 

Jednocześnie rękawiczka podczas uroczystości komunijnej ma zastosowanie praktyczne - w wielu kościołach w Polsce, zwłaszcza zabytkowych, temperatura w maju jest niska. Ubranie dziecka w sukienkę komunijną, nawet z dodatkowym bolerkiem czy peleryną czasem bywa niewystarczające, by zapewnić dziecku komfort termiczny.

Niemniej najczęściej i najchętniej wybierane są z powodów estetycznych - dodadzą całej kompozycji szyku i elegancji, podkreślając jednocześnie uroczysty charakter stroju komunijnego. Rękawiczki komunijne dla dziewczynek koronkowe, z koralikami, zakładane na palec, długie czy krótkie - wybór jest naprawdę szeroki.