Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety

Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety

Wrzesień to miesiąc pierwszych spotkań przygotowujących dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Nierzadko jedną z pierwszych decyzji jest rozmowa na temat strojów komunijnych. Postanowiliśmy przeanalizować kiedy warto zdecydować się na spójny strój komunijny w ramach grupy, a kiedy decydujemy o indywidualnym zakupie.

Styl a region Polski

Jak Polska długa i szeroka, tak zmienne są decyzje dotyczące stroju komunijnego. Są regiony w Polsce, gdzie funkcjonują wyłącznie długie alby komunijne, zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. W innych regionach dla chłopców przewidziane są krótkie alby lub komże liturgiczne w zestawie z białymi lub czarnymi spodniami. W niektórych parafiach wybór jest wyłącznie ograniczony do garnituru komunijnego. 

Wybór dla dziewczynek jest jeszcze bardziej skomplikowany. Dostępne są setki modeli, wykończeń i form, począwszy od alb liturgicznych, poprzez alby z kołnierzami, sukienko-alby, eleganckie i proste sukienki komunijne, kończąc na atrakcyjnie zdobionych, zaawansowanych konstrukcjach. 

Niestety - nie można powiedzieć że w Warszawie funkcjonują wyłącznie komże, a na Pomorzu - długie alby. Zdarza się, że w parafii "X" funkcjonują alby, a w sąsiedniej miejscowości - stroje sukienki. Kwestia wyboru jest bardzo uzależniona od konkretnej grupy.

Dlaczego warto zdecydować się na jeden wzór - czyli o zamówieniach grupowych strojów komunijnych słów kilka.

Największym atutem takiej decyzji jest fakt, że wszystkie dzieci wyglądają tak samo. To sprawia, że dzieci większą uwagę skupiają na samej liturgii. Nie ma porównywania i analizowania "kto ma jaką sukienkę". 

Drugą, niewątpliwą przewagą jest fakt, że przy większych grupach można liczyć na dodatkowe usługi oferowane przez Producenta. W przypadku zamówień internetowych najczęściej wiąże się to z dodatkowymi rabatami, a w przypadku spotkań w parafiach - bardziej kompletną obsługą (najczęściej z mierzeniem dzieci w parafii). 

Oczywiście wybór jednego stroju dla całej grupy jest często karkołomnym zadaniem. Nie bez kozery mówi się "Gdzie dwóch ludzi tam trzy opinie". W przypadku strojów komunijnych często zdarza się, że oczekiwania wobec sukienek są skrajnie różne. Znaleźć kompromis w takiej sytuacji czasem jest bardzo trudno.

Wybór jednego stroju czasem jest źródłem potencjalnych konfliktów, zwłaszcza w grupach, gdzie między rodzicami występują znaczne różnice finansowe. Dlatego najczęściej w przypadku grup komunijnych wybierane są tzw. modele "bezpieczne" - tzn. o średniej półce cenowej i ponadczasowej stylistyce.

Czasem rodzice nie podejmują próby ustalenia jednego modelu - wychodząc z założenia, że każdy powinien wybrać strój zgodnie ze swoim stylem i oczekiwaniami. W takich sytuacjach polecamy zamówienia indywidualne.