Chrzest dziecka - co musisz kupić?

Chrzest dziecka - co musisz kupić?

Chrzciny to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Ten niezwykły dzień celebruje się w gronie bliskich nam osób. Żeby jednak wszystko odbyło się zgodnie z planem, należy wszystko znacznie szybciej zaplanować i niczego nie zostawiać na ostatni dzień. Przygotowania to spore wyzwanie, niestety także finansowe. Z czasem okazuje się, że lista rzeczy do zrobienia i kupienia jest naprawdę spore. Od czego zacząć?

·        Co kupić na chrzest?

·        Akcesoria na chrzest – czego nie może zabraknąć?

·        Ile pieniędzy daje się na chrzest?

·        Życzenia na chrzest – ja je napisać?

To tylko część pytań, które zadają sobie zarówno rodzice, jak i chrzestni. W artykule odpowiadamy na nie i przedstawiamy szereg wskazówek, dzięki czemu bez problemu zaplanujesz uroczystość.

Co kupić na chrzest? Niezbędne akcesoria

Myśląc o rzeczach niezbędnych na chrzest, przychodzi nam do głowy całe mnóstwo różnych elementów. Dobrym posunięciem jest zrobienie listy, żeby finalnie nie zabrakło nam kilku drobiazgów. Kiedy patrzymy na spisane akcesoria na chrzest, to okazuje się, że lista jest naprawdę spora. W końcu ten wyjątkowy dzień wymaga dobrej organizacji.

Myśląc o rzeczach na chrzest, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy ubranko i szereg akcesoriów dla dziecka, o których nie można zapominać.

Szatka do chrztu

Chusta na chrzest, czyli szatka to jeden z tych szczególnie ważnych elementów. Chrzczonka ma znaczenie symboliczne – jest ona kładziona na maluszka przez matkę chrzestną. Gest ten symbolizuje wejście w życie duchowne. Według tradycji to matka chrzestna kupuje szatkę, niemniej należy to ustalić przed uroczystością. Obecnie często odchodzi się od tego zwyczaju. Pamiętamy, że szatka to jedna z najważniejszych rzeczy. Dzisiaj krzyżmo na chrzest jest dostępne w wielu różnych wzorach. Można wybrać coś tradycyjnego, białego, z ponadczasowym nadrukiem, jak i coś nieco bardziej spersonalizowanego. Na chuście może zostać również nadrukowane zdjęcie dziecka i data chrztu. W sklepach dostępne są szatki dla chłopców i dla dziewczynek. Dla chłopców mają one oczywiście niebieski kolor, zaś dla dziewczynek różowy. W zależności od naszych preferencji możemy umieścić datę, dedykację, a nawet zdjęcie dziecka dedykację. Krzyżmo do chrztu to pamiątka na całe życie.

Świeca na chrzest

Świeca do chrztu to jeden z pierwszych elementów, który wpisujemy na listę akcesoriów na uroczystość. Dobrze by było, gdyby posiadała ona okapnik – zapewni to wygodę. Powinna zostać ona estetycznie wykonana. Dzisiaj można wybierać spośród tradycyjnych świec, jak i tych spersonalizowanych z imieniem i z datą. Gromnice o uniwersalnym charakterze stanowią nawiązanie do tradycji. Świece spersonalizowane są bardziej osobiste i wykonuje się je na zamówienie. Bez względu na to, co wybierzemy, to warto podkreślić, że ten obowiązkowy element stanowi pamiątkę na całe życie.

Kto kupuje świecę na chrzest? Według tradycji ojciec chrzestny, ale zwyczaj ten nie zawsze jest praktykowany, dlatego też wszystko należy ustalić na jakiś czas przed uroczystością. Najważniejsze, by podczas uroczystości niczego nie zabrakło, dlatego też ważne jest sprawdzanie szczegółów.

Ubranie i makijaż na chrzest

Uczestnicząc w chrzcinach, zastawiamy się nie tylko nad tym, co kupić, ile pieniędzy zapakować do koperty, czy też jak wszystko zorganizować. W przypadku pań sporo czasu zajmują również takie detale na ubiór i makijaż na chrzest. Należy podkreślić, że chrzciny są uroczystością o charakterze religijnym, dlatego też należy zachować umiar. Wskazana jest elegancja adekwatna do wymiaru tego ważnego dnia. Dzisiaj w sieci można znaleźć całą masę inspiracji – na pewno każda kobieta wybierze z nich coś odpowiedniego dla siebie.

Inne drobiazgi na chrzest

W ferworze wszystkich przygotowań i kupowania prezentów nie należy zapominać o kartce, w której wypiszemy życzenia na chrzest. Forum internetowe to dobre miejsce w sieci na szukanie inspiracji, jeśli brak nam pomysłów. Warto jednak wspomnieć, by na końcu życzeń, znalazło się choć jedno osobiste zdanie od nas. Jest je w stanie napisać każda osoba, nawet ta, której kreatywność nie jest mocną stroną.

Obecnie na rynku możemy znaleźć masę akcesoriów na ten wyjątkowy dzień. Popularnością cieszą się podziękowania dla gości, różnego rodzaju dekoracje na chrzest i ozdoby na stół, ale też słodkości. Cukierki na chrzest to ciekawa propozycja, która na pewno zaskoczy gości. Zapłacimy na nie niewiele, a na pewno wywołają one uśmiech na twarzy. Rzeczy tego rodzaju dopełniają uroczystość i sprawiają, że na pewno zostanie ona zapamiętana. Właśnie dlatego prócz obowiązkowych akcesoriów, warto dokupić jeszcze kilka dodatkowych drobiazgów.

Ile dać na chrzciny?

Czy na chrzciny daje się pieniądze, a jeśli tak to ile? Kwestia ta wzbudza kontrowersję i wiele osób jest zdania, że na chrzciny nie powinno się dawać pieniędzy. Jak podejść do tematu? Tak naprawdę najlepszym wyjściem z sytuacji będzie szczera rozmowa z rodzicami dziecka. Nie w każdej rodzinie koperta na chrzest jest mile widziana. W niektórych wręcz panuje zakaz dawania pieniędzy. Niemniej, żeby nie doprowadzać do niezręcznych sytuacji, warto po prostu dowiedzieć się, jakie zwyczaje panują w rodzinie. Przeważnie prócz podarunku dla dziecka matka chrzestna i ojciec chrzestny wręczają również kopertę z pieniędzmi. Ile powinno się w niej znaleźć? Wszystko jest uzależnione od naszych możliwości i od tego, kim jesteśmy dla maluszka. Zwyczajowo rodzice chrzestni dają największą kwotę. Warto podkreślić, że najważniejsza jest obecność podczas tego szczególnego dnia.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?