Komża czy alba komunijna?

Komża czy alba komunijna?

Pierwsza komunia święta to ważny dzień w życiu każdego dziecka, ale też rodzica. Wydarzeniu towarzyszy mnóstwo przygotowań, w tym również zakup odpowiedniego stroju. Nieraz odkłada się to na ostatnią chwilę, co jest dosyć ryzykownym działaniem. Poszczególne firmy potrzebują chwili, by uszyć strój dobrany do danej sylwetki, a poza tym zamawiając ubranie komunijne odpowiednio wcześnie, oszczędzamy sobie nerwów. W artykule odpowiadamy na następujące pytania:

·        Dlaczego alba jest obowiązkowym strojem komunijnym?
·        Alba komunijna dla chłopca – na co zwracać uwagę przy zakupie?
·        Komża komunijna dla chłopca – jaką wybrać?

Dlaczego alba jest obowiązkowym strojem komunijnym?

Dzisiaj producenci ubrań na komunię oferują szereg możliwości. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zaliczają się alby. Jeśli chodzi o chłopców, to dozwolone są też komże. Po części wynika to z wytycznych parafii. Niegdyś rodzice starali się, by ich dziecko wyróżniało się podczas komunii i kupowali dokładnie taki strój, jaki akurat wpadł im w oko. Powodowało to, że dzieci się porównywały, niektóre się przez to gorzej czuły. Właśnie dlatego obecnie tyle parafii ustala odgórnie, jak ma być ubrana pociecha podczas uroczystości w kościele. Alby i komże to stroje są uniwersalne, wygodne, niedrogie, a po uroczystości można je odsprzedać. Poza tym nie ma problemu z jego dostępnością. Podczas kupowania stroju warto również pamiętać o tym, by dokupić ubranie wierzchnie – dzięki temu dziecko będzie przygotowane na opady, wiatr, czy też niższe temperatury.

Alby komunijne dla chłopca – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Alba komunijna to strój, który podczas uroczystości pierwszej komunii świętej mogą mieć na sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Producenci rozróżniają jednak poszczególne modele i w przypadku fasonów dla dziewczynek i dla chłopców stawiają na odrębne rozwiązania stylistyczne.

Alba komunijna to strój nawiązujący do tradycji chrześcijańskiej. Sięga on długością do kostek, ma długie rękawy, a w pasie najczęściej obwiązuje się go sznurem liturgicznym, czyli cingulum. Obecnie alby dostępne są w różnych fasonach. Część z nich posiada drobne, oryginalne elementy, część z kolei pozostaje wierna tradycji. Bez względu na wybrany model, strój ten jest skromny i prosty, elegancki, a tym samym zachowuje charakter adekwatny do uroczystości.

MK Maryla proponuje różne modele tego stroju. Różnice dotyczą koloru zdobień, fasonów i taliowania. W przypadku wersji z elementami ozdobnymi możemy wybierać wykończenie w kolorze złotym, srebrnym lub białym. Jeśli chodzi o wykończenie pod szyją, to poszczególne modele mogą być wykończone stójką, golfem, kołnierzem lub kapturem. Do alby można dobrać odpowiedni sznur liturgiczny. Każdy chłopiec będzie dobrze wyglądał w albie i co ważne, będzie miał zapewnioną wygodę. W dniu uroczystości jest to szczególnie ważne. Alba komunijna dla chłopca jest szyta w taki sposób, by całość dobrze leżała na sylwetce.

Komża komunijna dla chłopca – jaką wybrać?

Komża komunijna to strój, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli parafia daje wybór alba lub komża, to część rodziców stawia na tę drugą opcję. Dlaczego? Otóż komża dla chłopca jest efektowna, a poza tym bardzo wygodna. W odróżnieniu od alby sięga ona długością bioder. Również ma długie rękawy. Całość prezentuje się gustownie, ale też elegancko. Wybierając komże, należy się liczyć z tym, że spodnie będą widoczne, zatem warto dopasować je do stroju. Chłopiec, mając na sobie krótką albę, a więc komżę, będzie się czuł swobodnie.

W ofercie MK Maryla można znaleźć komże komunijne, które spodobają się rodzicom i dzieciom. Spośród masy propozycji, każdy może wybrać coś idealnego i dopasowanego do preferencji. Rozbudowana oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno tych rodziców, którzy szukają typowych, tradycyjnych strojów, jak i tych, którzy wolą wersje uwspółcześnione.

Wszystkie komże sięgają do bioder i mają długie rękawy. Kwestia wykończenia przy szyi jest uzależniona od konkretnego modelu. Dostępne są wersje ze stójką, golfem, jak i kołnierzem. Kołnierze mogą być większe, mniejsze, ale też nakładane osobno. Odczepiany kołnierz sprawia, że komża do komunii może być później wykorzystywana w służbie liturgicznej – np. wówczas, gdy chłopiec zechce być ministrantem. Część modeli komż posiada zakładki na bokach oraz sznur liturgiczny, które sprawiają, że sylwetka jest optycznie wysmuklona. W zależności od preferencji można wybierać spośród wersji ze złotymi, jak i srebrnymi elementami ozdobnymi. W ofercie MK Maryla dostępne są również komże, które łączą w sobie cechy, jakie posiada garnitur i alba. Strój jest zapinany na guziki i wykończony stójką. Całość jest niezwykle elegancka i oryginalna. Tego rodzaju stroje są wybierane przez rodziców lubiących nietypowe i nowoczesne rozwiązania.

Komże komunijne prezentują się skromnie i adekwatnie do uroczystości pierwszej komunii świętej. Zapewniają one dużą swobodę ruchu, dzięki czemu niektórzy chłopcy mogą się poczuć swobodniej.

Podsumowanie

Alba komunijna czy komża – jaki strój komunijny wybrać dla chłopca? Mnóstwo rodziców zadaje sobie to pytanie. Nie ma tu jedynej słusznej odpowiedzi. Alba bardziej nawiązuje do tradycji, komża to z kolei uwspółcześniony strój. Podejmując decyzję, warto też podpytać dziecka, w czym ono będzie się lepiej czuło. Część chłopców woli swobodniejszy strój, podczas gdy innym będzie wygodnie w szacie sięgającej do kostek.

W MK Maryla można zakupić alby i komże komunijne, które trafiają gust dzieci i rodziców. Każdy strój jest wykonany z materiałów dobrej jakości. Na uwagę zasługują dopracowane fasony i kwestia wykończenia. Detale są starannie dopracowane, dzięki czemu całość prezentuje się tak elegancko. Stroje są uniwersalne, nigdy nie wychodzą z mody, a po uroczystości można je odsprzedać. Ich ogromną zaletą jest również niewygórowana cena. Oczywiście w niektórych parafiach jest nieco większa dowolność, jednak i tak rodzice chętniej wybierają alby i komże niż garnitury.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów
Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?