Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów

Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów

21 listopada obchodzimy wspomnienie świętego Tarsycjusza – jednego z głównych patronów ministrantów. Z okazji jego dzisiejszego wspomnienia przypominamy jego życiorys.

Święty Tarsycjusz żył w III wieku, nie jest znana jego data śmierci ani sposób, w jaki zmarł. Przypuszcza się, że Tarsycjusz poniósł śmierć męczeńską w trakcie panowania cesarza Decjusza w III wieku. Okres panowania tego cesarza uchodzi za jeden z najkrwawszych w historii Chrześcijaństwa.

Chrześcijanie w owym czasie masowo ginęli w imię Chrystusa, a ich największym marzeniem było przyjąć Chleb Eucharystyczny przed śmiercią. W tym pragnieniu wspierał ich młody Akolita, Tarsycjusz. Potajemnie dostarczał Najświętszy Sakrament do rzymskich więzień, by wspierać Chrześcijan w wierze. 

Poniósł śmierć z rąk rówieśników – został pobity i skopany, gdyż odkryto przy nim Wiatyk. Uratował go żołnierz, także Chrześcijanin, który odniósł ciężko rannego Tarsycjusza do domu. Niestety Tarsycjusz wkrótce zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Pierwotnie ciało Tarsycjusza złożono na cmentarzu św. Kaliksta w Rzymie, obok szczątków papieża Stefana I, który został zamordowany kilka lat później, w 257 roku. W XVII wieku relikwie Świętego zostały przeniesione do Neapolu, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego w bazylice świętego Dominika. Trumienka z relikwiarzem św. Tarsycjusza znajduje się także w Rzymie, w salezjańskim kolegium przy Via Appa Antica. 

Święty Tarsycjusz w Polsce jest znany jako patron ministrantów. We Włoszech uznawany jest także jako patron Włoskiej Młodzieży Akcji Katolickiej, kółek eucharystycznych i kółek tzw. Małego Kleru.

Na obrazie – święty Tarsycjusz w stroju liturgicznym z III wieku

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Bierzmowanie - vademecum wiedzy
Biały Tydzień - co to jest i kiedy obowiązuje
Droga Krzyżowa - jakie jest jej znaczenie
Cingulum - historia i obecne znaczenie
Jakie są symbole świąt Bożego Narodzenia?
Czym jest adwent i kiedy się zaczyna?
Symbole podczas chrztu - wyjaśniamy
Roraty - czym są i kiedy je obchodzimy?
Pierwsza Komunia w innej parafii - jak to zorganizować?
Najpopularniejsze fryzury komunijne dla dziewczynek
Chrzest - jakie akcesoria musisz kupić?
Jak ubrać dziecko do chrztu jesienią?