Lista niezbędnych produktów do chrztu

Lista niezbędnych produktów do chrztu

Ceremonia chrztu jest pierwszą ważną uroczystością w życiu dziecka. Zorganizowanie wszystkiego wiąże się z masą obowiązków, w tym również z zakupieniem kilku niezbędników. Wraz z upływem czasu okazuje się, że lista rzeczy do kupienia nieustannie się powiększa.

·        Co potrzeba do chrztu?
·        Co kupić na chrzciny?
·        Jakie rzeczy są niezbędne do chrztu?

Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki i listę rzeczy, jakie musisz zakupić na chrzest.

Na wstępnym etapie planowania chrzcin, warto wziąć pod uwagę wiek dziecka. Malutkim dzieciom przez większość część uroczystości w kościele zdarza się spać i wbrew pozorom, lepiej znoszą one nadmiar bodźców, których tego wyjątkowego dnia nie brakuje. Zwróć też uwagę na datę. Pamiętaj, żeby termin chrztu nie pokrywał się z terminami szczepień, po których dziecko może mieć gorączkę lub być po prostu marudne.

Dokumenty do chrztu świętego

Zanim zabierzesz się na kompletowanie rzeczy z listy, pomyśl o tym, co jest potrzebne do chrztu, a więc o wszystkich dokumentach. Warto sporządzić ich listę, tak by na etapie późniejszych przygotowań o niczym nie zapomnieć.

Chęć ochrzczenia dziecka należy zgłosić proboszczowi najlepiej miesiąc lub dwa przed uroczystością. Wówczas też w określonym terminie należy złożyć następujące dokumenty (lub też je okazać):

- dokumenty składane przez rodziców dziecka

·        akt urodzenia dziecka
·        świadectwo ślubu kościelnego rodziców lub zgoda proboszcza na chrzest dziecka
·        dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca
·        zaświadczenie o odbytej niedawno spowiedzi rodziców

- dokumenty składane przez rodziców chrzestnych

·        dane osobowe chrzestnych
·        zaświadczenia z parafii chrzestnych, potwierdzające, że dana osoba może być chrzestnym
·        zaświadczenie o odbytej niedawno spowiedzi rodziców chrzestnych

Co kupić na chrzest? Lista niezbędnych rzeczy

Czego nie może zabraknąć na Chrzcie Świętym? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, niemniej zawsze się okazuje, że finalnie brakuje kilku drobiazgów. W końcu lista rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest naprawdę spora. Chrzciny to uroczystość wymagająca dobrej organizacji, ale stanowi ona również wyzwania finansowe. Nie dość, że należy zadbać o ubranko i szereg akcesoriów dla dziecka, to na dodatek koszt urządzenia przyjęcia dla najbliższym jest coraz wyższy. Do tego dochodzi masa innych rzeczy.

Zaproszenia na chrzest

Niezbędnikami, o których warto pamiętać przed uroczystością, są zaproszenia na chrzest. Oczywiście bliskich i przyjaciół można poinformować telefonicznie, ale znacznie lepszą opcją będzie wręczenie stosownych zaproszeń, których dzisiaj nie brakuje. Ogromny wybór sprawia, że zawsze dobierze się coś odpowiedniego. Zastanawiając się nad tym, co na chrzest dla chłopca będzie odpowiednie, jaki konkretny wzór, warto rozważyć zaproszenia w odcieniu delikatnego błękitu. Na chrzest dziewczynki można z kolei zakupić zaproszenia w kolorze pastelowego różu.

Ubranka do chrztu     

Myśląc o tym, co kupić na chrzciny i sporządzając listę, na pewno na pierwszym miejscu znajduje się ubranko. Odpowiedni strój dla malucha to obowiązkowa pozycja, o którą lepiej zadbać z wyprzedzeniem, a nie na ostatni moment. Ubranko dla dziecka powinno być wygodne, wykonane z odpowiednich materiałów i dostosowane do pory roku. Warto pamiętać, że w kościele jest nieco niższa temperatura niż za zewnątrz. Właśnie z tego powodu niezbędny jest kocyk, sweterek lub kurteczka – w zależności oczywiście od tego, jaka pogoda jest również na zewnątrz. Rodzice zastanawiający się, co na chrzest będzie odpowiednie, powinni wiedzieć, że strój powinien być utrzymany raczej w jasnej, delikatnej kolorystyce.

Wielu rodziców, kompletując ubranka, nie wie, co kupić na chrzest dla chłopca, jaki konkretnie strój wybrać. Dobrą opcją będą garniturki, sweterki lub kurteczki na wierzch i oczywiście czapeczka, o której sporo osób zapomina, a jest ona niezbędna zarówno w kościele, jak i na zewnątrz.

Dla dziewczynki najlepszym wyborem będzie sukieneczka na chrzest z okryciem wierzchnim. Obecnie dostępna jest szeroka gama strojów, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Głównym kryterium powinna być oczywiście kwestia wygody oraz pogody. Jeśli chodzi o nakrycie głowy, to na cieplejsze miesiące często są wybierane opaski, zaś na chłodniejsze czapeczki.

Ważnym dodatkiem są też buciki, które powinny być miękkie. Kocyk to element, o którym często zapomina się, a w kościele bywa przydatny i to o każdej porze roku. W końcu w kościele jest chłodniej i do tego nieraz panują przeciągi. Kocyk jest niezbędny także wówczas, gdy dziecko zaśnie.

Świeca na chrzest

Świeca do chrztu to jeden z tych elementów, o których nie można zapomnieć, planując listę zakupów na uroczystość. Powinna ona posiadać zabezpieczenie przed skapywaniem wosku. Obecnie wybór takich akcesoriów jest naprawdę ogromny i obejmuje zarówno tradycyjne propozycje, jak i personalizowane z imieniem dziecka i datą chrztu. Według tradycji ojciec chrzestny kupuje świecę, jednakże różnie z tym bywa, dlatego też należy to ustalić na jakiś czas przed uroczystością.

Szatka do chrztu

Robiąc listę wszystkiego, co potrzebne do chrztu, należy pamiętać o szatce. W trakcie uroczystości matka chrzestna kładzie szatkę na malucha, co ma symboliczne znaczenie – dotyczy ono wejścia w życie duchowne. W sklepach dostępne są szatki do chrztu, na których może zostać wydrukowane zdjęcie dziecka oraz data chrztu. Możemy również zdecydować się na uniwersalną szatkę w białym kolorze z tradycyjnym nadrukiem nawiązującym po prostu do uroczystości. Według tradycji to matka chrzestna kupuje szatkę, niemniej należy to ustalić, gdyż często odchodzi się od tego zwyczaju.

Prezenty na chrzest

Chrzciny dziecka to jeden z najważniejszych sakramentów. Po uroczystości w kościele odbywa się przyjęcie dla bliskich, w trakcie którego na ogół wręczane są prezenty. Do najpopularniejszych zaliczają się dewocjonalia, takie jak medaliki i obrazki święte. Często kupowane są również inne wyroby jubilerskie, takie jak łyżeczki, łańcuszki, złote kolczyki. Zastanawiając się, co kupić na chrzest dla dziewczynki, warto pomyśleć właśnie nad taką biżuterią, która będzie wyjątkową pamiątką na całe życie. W przypadku chłopców również sprawdzi się łańcuszek z medalikiem, czy też krzyżem. Upominek na chrzest ma później wartość sentymentalną, dlatego też warto przyłożyć się do zakupu.

Podsumowanie

W sklepie internetowym MK Maryla znajdziesz ubranka i akcesoria do chrztu, które są niezbędne podczas uroczystości. W asortymencie dostępne są stroje zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Na uwagę zasługuje mnóstwo fasonów. Dzięki temu zarówno rodzice, którzy poszukują tradycyjnych ubranek znajdą coś odpowiedniego, jak i ci, którzy są zainteresowani oryginalnymi, najnowszymi trendami. Oferujemy stroje do chrztu na zimę i jesień oraz na wiosnę i lato. Co ważne, każda z naszych propozycji jest wykonana z materiału najwyższej jakości, które są odpowiednie dla skóry malucha. W takich ubrankach dziecku będzie wygodnie. Na uwagę zasługuje także staranne wykończenie i detale. Taki stroje na chrzest mogą stać się wyjątkową pamiątką po uroczystości.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?