Odzież dla ministrantów - jaki jest najlepszy wybór?
   05/17/2021 00:00:00
Odzież dla ministrantów - jaki jest najlepszy wybór?

Słowo ministrant pochodzi z łaciny – „ministrare" znaczy służyć. Ministranci podczas mszy świętej i innych obrzędów kościelnych pełnią niezwykle ważną rolę. Ich posługa polega na pomocy kapłanom, sprawowaniu określonych obowiązków podczas liturgii, czy też na trzymaniu pateny podczas komunii świętej. O byciu ministrantem marzy wielu chłopców. Należy podkreślić, że ministrant po okresie próbnym jest przyjmowany do Służby Liturgicznej, przyjmuje błogosławieństwo do pełnienia tej funkcji, a tym samym powinien dawać odpowiedni przykład. Każdy chłopak pełniący posługę w kościele musi mieć na sobie odpowiedni strój. Obecnie stroje ministranckie są dostępne w różnych fasonach. Który strój będzie najwygodniejszy? Jaka odzież jest tą podstawową? O czym warto pamiętać przy zakupie? Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki.

Szata ministranta – jak powinna wyglądać?

Wytyczne dotyczące odzieży liturgicznej znajduje się w ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Przyjęło się, że odpowiednim strojem dla ministranta jest:

· sutanela

Sutanela ministrancka to sutanna, która obecnie jest niezwykle rzadko używana. Część parafii wciela w życie zwyczaj noszenia sutann przez ministrantów jedynie podczas ważnych świąt – np. podczas Pasterki lub Świąt Wielkanocnych.

· komża – podstawowy strój ministranta

Komża ministrancka, czyli krótka alba o szerokich rękawach to podstawa, jeśli chodzi o strój ministranta. Zawsze jest ona koloru białego, co symbolizuje czystość duszy, podobnie zresztą jak alba. Od XIV wieku jest ona strojem używanym w przypadku pełnienia wszystkich funkcji liturgicznych.

·  kołnierz, czyli pelerynka

Kołnierz, czyli pelerynka to szata nakładana na komżę. Zakrywa ona ramiona. Alba ministrancka jest strojem, do którego nie nakłada się kołnierza. W MK Maryla dostępna jest m.in. peleryna ministrancka czerwona krótka, peleryna ministrancka z kapturem.

·   welon

W czasie niektórych świąt kościelnych ministranci zakładają na plecy białą szeroką chustę, czyli tzw. welon. Dzięki niej ministrant nie dotyka insygniów (np. mitry) rękoma.

Często podczas mszy ministranci służą w komżach ministranckich, bez sutanny i kołnierza. Niektóre parafie posiadają swoje wewnętrzne wytyczne dotyczące odzieży na poszczególnych etapach posługi. W zależności od stopnia zaawansowania w pełnieniu służby liturgicznej ministranci otrzymują komżę, kołnierz itd. Nieraz, w zależności od tradycji parafii, wskazany jest komplet ministrancki, w skład którego wchodzi spódnica ministrancka, komża i peleryna – w MK Maryla można zakupić taki strój w różnych kolorach, na każdy okres liturgiczny.

Komże ministranckie

Komża dla ministranta jest podstawowym strojem, który powinien posiadać każdy chłopiec służący podczas mszy świętej. Ta prosta szata w białym kolorze nie tylko prezentuje się uroczyście i elegancko, ale również ma określoną symbolikę. Nawiązuje ona do czystości duchowej osoby, która ją nosi. W naszym kraju możemy spotkać głównie dwa fasony. Wzór rzymski charakteryzuje się wycięciem, natomiast wzór śląski jest wiązany pod szyją. Komża ministranta rzymska to jeden z najczęściej używanych strojów liturgicznych.

Komże dla ministranta powinny być wykonane z niezwykle wytrzymałych, trwałych materiałów. Dzięki temu wypełnianie posługi i wykonywanie poszczególnych obowiązków nie będzie utrudnione. Odzież nie powinna krępować ruchów i być przyciasna. Tkanina musi zapewniać również komfort, dlatego ważne, by była przewiewna. W MK Maryla można zakupić komżę ministrancką w każdym rozmiarze. Stroje są szyte na wymiar, dzięki czemu bezproblemowo dopasują się do sylwetki. Nie bez znaczenia jest również fason oraz dbałość o detale.

Strój ministranta – który najwygodniejszy?

Pełnienie posługi podczas mszy świętej lub w innych obrzędach wymaga określonego stroju. Zarówno kapłan, jak i chłopcy którzy mu pomagają w liturgii, nie mogą mieć na sobie zwykłych ubrań. Odpowiednia szata liturgiczna jest niezbędna – podkreśla ona ważny charakter uroczystości w kościele oraz symbolizuje czystość duszy. Podczas różnego rodzaju uroczystości w kościele można dostrzec przeróżne stroje ministranckie. Te najczęściej spotykane to alba ministrancka i oczywiście komża, która jest absolutną podstawą. Do komży coraz chętniej nakłada się kołnierz w odpowiednim kolorze – uzależnionym od okresu liturgicznego. Wybierając odzież dla ministranta, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i materiał, z którego została ona wykonana. Chłopcu pełniącemu posługę podczas mszy musi być wygodnie w danym stroju. Zamawiając stroje ministranckie w MK Maryla, masz pewność, że będą one dobrze wyglądać i zapewnią komfort podczas całego okresu posługi liturgicznej.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?

Komentarze

Zaloguj się, aby pisać komentarze