Pierwsza Komunia w innej parafii - jak to zorganizować?

Pierwsza Komunia w innej parafii - jak to zorganizować?

Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym sakramentem od czasu Chrztu. Zazwyczaj dzieci przygotowują się do niej w szkole na lekcjach religii. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice zapisują dziecko do całkiem innej szkoły, która przynależy administracyjnie do innej parafii. Są też sytuacje, że sami rodzice chcą, aby dziecko przyjęło ten wyjątkowy sakrament gdzieś indziej, niekoniecznie w parafii, do której przynależy szkoła.

Rok rocznie takich przypadków jest dość sporo, dlatego warto dowiedzieć się, jak to wygląda od strony technicznej. Jakie dokumenty są potrzebne? Czy proboszcz parafii musi wyrazić swoją osobistą zgodę na to, aby dziecko przyjęło Pierwszą Komunię Świętą w innym kościele? Jakie jeszcze panują zasady, których warto się trzymać w takim przypadku?

Dlaczego dochodzi do zmiany parafii?

Bardzo często do zmiany parafii dochodzi przez wzgląd na to, iż szkolna parafia jest inna niż ta rodzinna. Zasady dotyczące przygotowania dziecka do Komunii Świętej spoczywają bowiem na parafii ucznia, która związana jest z jego miejscem zamieszkania. Z drugiej zaś strony, nie zmienia to faktu, iż przygotowania do Komunii mają miejsce w szkole, do której dziecko chodzi, a więc w innej parafii. Tworzy się w takiej sytuacji pewien dysonans. Spora liczna rodziców zastanawia się, jaki będzie jego finał i co zrobić, aby było jak najmniej kłopotów oraz niezgodności.

Najważniejsze pytanie brzmi, czy dziecko powinno ostatecznie przystąpić do komunii w parafii zamieszkania, czy w parafii szkolnej. Z racji tego, że nie ma w tej kwestii żadnych przepisów czy nakazów bez wyjścia, część rodziców decyduje się na jedną z tych opcji, a druga część na drugą. Przeniesienie Komunii Świętej dziecka do parafii, która nie jest jego parafią zamieszkania, wymaga zgody od księdza proboszcza.

Zasady przyjęcia Pierwszej Komunii w innej parafii

Zasady odnoszące się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez dziecko mówią, iż obowiązkowa jest Pierwsza Komunia w parafii zamieszkania. Takie rozwiązanie nie zawsze odpowiada rodzicom bądź samemu dziecku. Drugoklasista związany ze swoimi kolegami z klasy, nie zawsze chce przyjąć Komunię Świętą z obcymi dziećmi, których praktycznie nie zna. Taka zmiana może wywołać ogromny stres w maluchu. Nic więc dziwnego, że bardziej naturalne, a przy okazji wygodniejsze okazuje się przystąpienie do Komunii w parafii, do której należy szkoła dziecka.

Zasady, które teoretycznie obowiązują mieszkańców konkretnych parafii, nie są nie do przejścia. Według tego, co jest zapisane, można bez żadnych konsekwencji oraz problemów poprosić o zgodę na przyjęcie tego ważnego sakramentu w innej parafii. W takiej sytuacji najpotrzebniejszym dokumentem jest zgoda samego proboszcza parafii, który pozwoli na sakrament gdzieś indziej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy ksiądz ma prawo nie wyrazić swojej zgody.

Przyjęcie Pierwszej Komunii w innej parafii - zgoda proboszcza

Formalna zgoda proboszcza parafii, w której zamieszkuje dziecko, jest niezbędna, aby uczeń mógł przystąpić do Komunii Świętej w innej parafii. Jak jednak przystąpić do całej procedury, aby załatwianie przebiegło sprawnie i bez większych nieprzyjemności? Warto rozpocząć załatwianie sprawy od telefonu do kancelarii parafialnej. W wielu miejscach konieczne jest telefoniczne umówienie się na rozmowę. W sytuacji, kiedy w Twojej parafii nie jest to wymagane, lepiej jest jednak uprzedzić proboszcza o wizycie i jej celu. Można podczas takiej rozmowy zapytać o wzór zgody. Jeśli ksiądz nie posiada takiego wzoru, można śmiało przyjść ze swoim wydrukiem. Kiedy ksiądz nie ma nic przeciwko zmianie miejsca przyjęcia tego sakramentu, można od razu telefonicznie umówić się na termin konkretnej wizyty w kancelarii. Podczas takiego spotkania można otrzymać zgodę, jak i pozostawić po sobie stosowną opłatę.

Istotne jest, by taka zgoda od proboszcza, zawierała nie tylko imię i nazwisko dziecka, ale również datę sporządzenia dokumentu, czytelny podpis księdza oraz pieczęć parafii.

Czy ksiądz może odmówić przystąpienia do Pierwszej Komunii?

Zastanawiasz się, czy jest coś, co może stanąć na Twojej drodze? Pierwsza Komunia Święta w innej parafii to nie zawsze jest pewnik. Często duchowni nie chcą się zgodzić, ponieważ kłoci się to z jego przekonaniami co do sakramentu oraz z tym, co przedstawia sobą cała rodzina. Niektórzy zatracają się w świeckich przygotowaniach do tego sakramentu do tego stopnia, że zapominają, czym ta Pierwsza Komunia Święta tak naprawdę jest. Jeśli ksiądz proboszcz zdaje sobie sprawę, iż rodzina nie żyje w zgodzie z przykazaniami bądź dziecko nie uczęszcza na zajęcia religii przygotowujące do sakramentu, a i tak chce do niego przystąpić, ma prawo wyrazić swoją dezaprobatę.

Jakie formalności trzeba załatwić przed Komunią i o czym warto pamiętać?

Ksiądz musi udzielić dziecku zgody na to, aby mogło przystąpić do Komunii Świętej. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko taką zgodę uzyskało, musisz przygotować najważniejsze dokumenty, czyli:

• akt chrztu,

• zaświadczenie o uczestniczeniu w katechezie szkolnej.

Osoba, w tym przypadku dziecko, która chce przystąpić do tego wyjątkowego sakramentu, powinna wykazać się znajomością niektórych modlitw oraz prawdy wiary katolickiej. Przygotowania do tego sakramentu, zmiana parafii, zebranie wszystkich dokumentów to sprawy najważniejsze. Jeśli o tym nie zapominamy, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z tej okazji nie wyprawić rodzinnego obiadu czy niewielkiej imprezy rodzinnej, która będzie swego rodzaju uczczeniem tego wydarzenia. Przygotowania do Komunii Świętej dziecka to poszukiwanie stroju, takiego jak garnitury komunijne, sukienki komunijne, decydowanie o dodatkach czy fryzurach. Pod uwagę trzeba wziąć sporo aspektów. Należy w odpowiedni sposób zaprosić gości, których oczekujesz na tym wydarzeniu. Jeśli ma się odbyć komunia w innej parafii, wtedy musisz zaznaczyć to na zaproszeniu, aby każdy zainteresowany gość zjawił się w tym kościele, w którym odbywa się faktyczna uroczystość.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Komża czy alba komunijna?
Jakie dodatki komunijne w 2022 roku
Jak mierzyć dziecko do alby komunijnej?
Chrzest dziecka - czyli jakie ubranko wybrać?
Strój na komunię - wybierz najlepszy!
Szaty liturgiczne – niezbędnik
Jak rozróżnić szaty liturgiczne?
Przyjęcie komunijne w domu - czy warto i jak się do niego przygotować
Chrzest dziecka - co musisz kupić?
Jak ubrać dziecko do chrztu w chłodne dni?
Lista niezbędnych produktów do chrztu
Alby dla kantorów - jak wybrać najlepszą?