Czym jest adwent i kiedy się zaczyna?

Czym jest adwent i kiedy się zaczyna?

Zastanawiasz się, kiedy jest adwent i czym się charakteryzuje? W tym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat tego ważnego dla chrześcijan okresu. Poznaj szczegółowe informacje!

Adwent co to?

Adwent jest ściśle związany z chrześcijańską tradycją. To okres, który poprzedza Boże Narodzenie, a jednocześnie symbolizuje oczekiwanie na przyjście Jezusa Chrystusa. Ten czas obejmuje cztery niedziele. Natomiast pierwsza z nich rozpoczyna kolejny rok liturgiczny. Ponadto adwent jest czasem modlitwy oraz refleksji nad wiarą.

Według historyków początki adwentu przypadają na połowę IV wieku. W 380 roku odbył się synod w Saragossie. Wtedy hierarchowie zarządzili gorliwą modlitwę pomiędzy 17 grudnia a 6 stycznia. Natomiast w V wieku ustalono post pomiędzy 11 listopada a Bożym Narodzeniem przez 3 dni w tygodniu.

Warto podkreślić, że Rzymianie obchodzili adwent od końca VI wieku. W porównaniu ze wcześniejszymi tradycjami okres ten był radosny, a hierarchowie nie nakazywali postu czy ascetycznych praktyk.

Dzisiaj każdy chrześcijanin wie, co to adwent. Okres ten zwiastuje Boże Narodzenie, które obok Wielkanocy jest najważniejszym świętem w roku. Warto dodać, że adwentowi towarzyszą różne zwyczaje i symbole.

Ile trwa adwent?

Skoro wiesz, czym jest adwent, pora zastanowić się, ile trwa ten okres. Jak wspomnieliśmy, rozpoczyna się on w niedzielę, która poprzedza trzy kolejne niedziele przed świętem Bożego Narodzenia. Natomiast kończy się w Wigilię.

Niektórzy niedokładnie przyjmują, kiedy zaczyna się adwent i uważają, że za każdym razem trwa od 1 do 24 grudnia. Jednak nie zawsze tak jest. Przede wszystkim musi być to okres, który obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Warto zwrócić uwagę, od kiedy zaczyna się adwent w 2022 roku. Otóż pierwsza niedziela wypada 27 listopada. Zatem okres ten trwa od tej daty do wigilii. Według tradycji kończy się podczas wigilijnej wieczerzy.

Zastanawiasz się, od kiedy adwent trwa cztery tygodnie? Otóż w V wieku czas ten sięgał 40 dni. Natomiast w VI wieku papież nakazał 4-tygodniowe wyczekiwanie na Boże Narodzenie. Historycy wskazują, że mogło być to związane z krótszym, lecz bardzo intensywnie przeżywanym Bożym Narodzeniem.

Inna interpretacja dotyczy znanej kolędy ze słowami „Cztery tysiące lat oczekiwanym”. Możliwe, że stąd wzięła się liczba 40, a potem 4 tygodnie. Zwyczaj mówi, że jeden tydzień symbolizuje jedno tysiąclecie przed narodzeniem Jezusa.

Cztery niedziele adwentu – symbolika

Ustaliliśmy, kiedy rozpoczyna się adwent. Warto również przyjrzeć się symbolice związanej z czterema niedzielami. Otóż pierwsza z nich to początek oczekiwania na Boże Narodzenie. Wówczas wierni zapalają pierwszą z czterech świec. Ta nazywana jest Świecą Nadziei lub Świecą Proroka. Druga niedziela adwentu wiąże się z miejscem narodzin Jezusa Chrystusa. Wtedy w kościołach zapala się Świecę Pokoju, a jej inna nazwa to Świeca Betlejem.

Trzecia niedziela adwentu określana jest Gaudate. Nazwa ta oznacza „Radujcie się”. W tym przypadku zapala się Świecę Radości lub Świecą Pasterzy. Jednocześnie to znak, że oczekiwanie na Boże Narodzenie powinno cieszyć wiernych. Warto nadmienić, że adwent nie wiążę się z wyrzeczeniami, chociaż refleksja jest jak najbardziej wskazana.

Czwarta i ostatnia niedziela adwentu dotyczy upamiętnienia aniołów, którzy objawili się przy narodzeniu Jezusa. Tego dnia zapala się czwartą świecę. Ta nosi nazwę Świecy Miłości lub Świecy Aniołów.

Symbole adwentu

Dziś wierni dobrze wiedzą, od kiedy jest adwent, gdyż tradycja ta obowiązuje każdego roku. Powszechnie znane są również symbole związane z tym okresem. Do najpopularniejszych należy wieniec adwentowy, który gości na stołach w wielu domach. Kolejny to lampion zabierany na mszę świętą o nazwie roraty. Natomiast głównym kolorem w kościele jest fioletowy.

Jeśli zapytasz, czym jest adwent, trudno nie wspomnieć o dobrych uczynkach, które powinny towarzyszyć oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Do popularnych symboli należy również kalendarz adwentowy, który składa się z okienek ze słodyczami lub drobnymi prezentami. To chętnie kupowany upominek dla dzieci.

Co to jest adwent – zwyczaje

Do głównych zwyczajów adwentowych zaliczamy wspomniane już roraty. To msze, które zazwyczaj odprawiane są o poranku od poniedziałku do piątku. Księża rozpoczynają nabożeństwo przed wschodem słońca, dlatego wierni zabierają ze sobą lampiony, czyli świece zwane roratkami.

Adwent to również czas oczekiwania i refleksji, a także świetny moment na zmianę złych nawyków. Dlatego tak często wiernym towarzyszą postanowienia adwentowe. Czy jednak w adwent post jest nakazany? Otóż nie, natomiast wielu chrześcijan ogranicza w tym czasie drobne przyjemności w postaci słodyczy czy używek, a stawia na modlitwę oraz kontakty z najbliższymi.

Nie brakuje również świeckich zwyczajów. Najpopularniejszym z nich jest pieczenie pierniczków, które najlepiej zrobić już na początku grudnia. Wówczas będą idealne podczas świąt. Ponadto do lubianych praktyk należy przygotowywanie ozdób choinkowych.

Do dawnych i zanikających już zwyczajów należy tzw. szara godzina. To czas, w którym zapada zmrok, a domownicy gromadzą się, aby rozmawiać, śpiewać czy słuchać opowieści.

Adwent a zabawa na imprezach?

Kiedy adwent się rozpoczyna, hierarchowie zachęcają do refleksji, lecz nie jest to czas postu. Nie ma więc zakazu uczestnictwa w imprezach. Według kościoła spotykanie się z przyjaciółmi i dobra zabawa nie jest grzechem, o ile zachowasz umiar. Należy jednak pamiętać o oczekiwaniu na Boże Narodzenie i duchowym przygotowaniu się do tego święta. Mogą w tym pomóc czytane w adwent cytaty biblijne czy codzienna modlitwa.

Warto przypomnieć, że to radosny czas, który zbliża wiernych do Boga i kształtuje chrześcijańską świadomość. Hierarchowie kościelni zachęcają, aby w tym okresie uczestniczyć w roratach. Natomiast niedzielna msza święta należy do obowiązków każdego katolika. Najlepiej przyjść do kościoła z całą rodziną, gdyż adwent to również czas pojednania i bliskości.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Komża czy alba komunijna?
Jakie dodatki komunijne w 2022 roku
Jak mierzyć dziecko do alby komunijnej?
Chrzest dziecka - czyli jakie ubranko wybrać?
Strój na komunię - wybierz najlepszy!
Szaty liturgiczne – niezbędnik
Jak rozróżnić szaty liturgiczne?
Przyjęcie komunijne w domu - czy warto i jak się do niego przygotować
Chrzest dziecka - co musisz kupić?
Jak ubrać dziecko do chrztu w chłodne dni?
Lista niezbędnych produktów do chrztu
Alby dla kantorów - jak wybrać najlepszą?