Jakie są symbole świąt Bożego Narodzenia?

Jakie są symbole świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej wyczekiwanym czasem przez każdego z nas. Chętnie czekamy na nie w okresie adwentu, odliczamy dni do ubierania choinki i w uroczystym nastroju zasiadamy do kolacji wigilijnej. Grudzień to miesiąc pieczenia pierniczków, przystrajania domu oraz wykonywania pięknych stroików sztucznych lub prawdziwych. Dzieci z niecierpliwością wypatrują Mikołaja, jak i pierwszej gwiazdki. Jest to iście magiczny czas. Są to niebywałe coroczne rytuały, na które nawet dorośli czekają i uśmiechają się pod nosem na myśl o tym wspaniałym okresie spędzonym w gronie rodziny. Sprawdź, które symbole świąt Bożego Narodzenia są najpiękniejsze i najbardziej lubiane!

Wigilia i suto zastawiony stół

Jednym z najstarszych symboli świąt Bożego Narodzenia jest wieczerza, która odbywa się w wieczór poprzedzający święta. Jest to wyjątkowy moment, kiedy cała rodzina zasiada w jednym czasie do posiłku. Zazwyczaj rozpoczyna się on pierwszą gwiazdką oraz czytaniem fragmentu Pisma Świętego. W dniu Wigilii, zanim nadejdzie czas wieczerzy, należy zachować post od nadmiernego jedzenia. Ponadto obowiązuje ścisły post od pokarmów mięsnych. Z tego powodu na stole wigilijnym nie znajdziesz żadnego mięsnego dania.

Podczas przygotowywania stołu na Wigilię, pod obrus kładzie się nieco sianka lub słomy na znak tego, że Pan Jezus urodził się w stajence i leżał w żłobie na dość niewygodnym podłożu. Zastawiając stół, należy pamiętać o dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa. Dodatkowe miejsce w tym szczególnym czasie jest symbolem pamięci o tych wszystkich, którzy dawniej z nami byli i nie mogą spędzić tegorocznych świąt w gronie rodziny.

Jeśli chodzi o liczbę potraw, w wielu rodzinach pozostała tradycja, w związku z którą na stole powinno być aż 12 posiłków, tyle, ilu było apostołów przy Jezusie. Niekiedy liczba ta jest zmniejszona do 7. A co podaje się w Wigilię? Do najbardziej popularnych potraw należą: zupa grzybowa lub zupa rybna, barszcz z uszkami, grzyby z kapustą, ryba smażona bądź gotowana, kluski z makiem, pierogi z grzybami, kutia czy kompot z suszonych owoców. Najważniejsze podczas wieczerzy jest, aby spróbować każdej z potraw. Choćby po trochę, ale trzeba wziąć je do ust. Konkretne składniki znajdujące się w tych posiłkach mają znaczenie symboliczne. Mianowicie: • mak symbolizuje bogactwo, pomyślność i potomków, • ryba jest gwarancją zdrowia i dostatku — jeśli jest to karp, symbolizuje on siłę oraz obfitość, • grzyby to symbol dostatku i szczęścia, • orzechy symbolizują płodność, tajemnicę i pieniądze, • miód to symbol szczęścia, miłości i obfitości.

Ubieranie choinki

Kolejne piękne bożonarodzeniowe symbole w kulturze to choinka. Zwyczaj strojenia drzewka rozpowszechniony został w Niemczech, a później zaczerpnęły go inne kraje europejskie. Jakieś sto lat temu na szczycie choinki pojawiła się gwiazda betlejemska. Choinka należy zdecydowanie do najbardziej ulubionych zwyczajów. Jest kolorowa, można na niej zawiesić światełka i doskonale prezentuje się w domach, jak i przed nimi. Symbolizuje drzewo życia, ma też przypominać o odkupieniu rodzaju ludzkiego przez Boga. Światełka są symbolem przyjścia na świat Pana Jezusa. Łańcuch to symbol węża, który kusi. Ozdoby to znak łaski Boga, zaś jabłka ukazują grzech człowieka. Znajdujące się pod choinką prezenty są oznaką dobroci.

Łamanie się opłatkiem

Do wspaniałych symboli świąt Bożego Narodzenia należy łamanie się opłatkiem. Jest to punkt rozpoczynający wieczerzę, zaraz po pierwszej gwiazdce i przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego. Jest to wyjątkowy gest, który oznacza wzajemne poświęcenie oraz ogromną chęć dzielenia się ze swoimi najbliższymi tym, co uda nam się na co dzień wypracować.

Opłatek to też symbol wybaczenia. Ludzie w ten sposób darują sobie wzajemne winy i urazy. Godzimy się ze sobą, by w radości i szczęściu zasiąść do kolacji wigilijnej. Zadaniem opłatka jest zbliżenie do siebie ludzi.

Prezenty gwiazdkowe pod choinką

To, co jest piękne w świętach Bożego Narodzenia to wzajemne obdarowywanie siebie prezentami. Choć jeszcze do niedawna upominki otrzymywały wyłącznie dzieci, obecnie zwyczaj ten dosięgnął również dorosłych. Pod choinką można znaleźć prawdziwe skarby, które kuszą jeszcze przed wieczerzą.

Na samym początku praktyka obdarowywania dzieci związana była z kultem św. Mikołaja, czyli biskupa diecezji Bari, który żył w IV wieku. Jego hojność sprawiła, że czyny te stały się tradycją. Dzień św. Mikołaja obchodzimy 6 grudnia, mnóstwo dzieci właśnie w ten dzień otrzymuje prezenty. Z kolei podarunki gwiazdkowe zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi, który domagał się od ludów protestanckich, aby dawali prezenty dzieciom pod choinkę, co wiąże się z darem od samego Dzieciątka Jezus.

Uroczyste śpiewanie kolęd w gronie rodziny

Po zjedzeniu wszystkich posiłków rodziny zasiadają do wspólnego śpiewania kolęd. Są to wyjątkowe pieśni, które wychwalają przyjście Pana Jezusa na świat. Pierwsza nasza rodzima kolęda powstała w 1424 roku. Mowa o tytule “Zdrów bądź królu anielski”. Z wieku XV wyróżnić możemy kolędę “Anioł pasterzom mówił”. Na wiek XVII i XVIII przypada najwięcej kolęd. Nawiązują one do wydarzeń z nocy narodzin Pana Jezusa, klimatu stajenki, pokłonu pasterzy i wielu innych elementów tego wyjątkowego okresu. Kolędy i pastorałki znane są w naszym kraju od lat, śpiewamy je zarówno w kościołach, jak i w domach. W naszym języku istnieje ich ponad 500.

Sporo jest symboli świąt Bożego Narodzenia. Jest to najpiękniejszy, najbardziej radosny okres w roku. Wszyscy się radują, wyczekują czasu na odpoczynek, przebywanie z rodziną. Chętnie ubieramy choinkę, pieczemy ciasteczka, chętnie uczestniczymy w pasterce, która odbywa się o północy. Jest to element upamiętniający przybycie pasterzy do Betlejem. To oni pierwsi oddali hołd Jezusowi.

Jednak Święta Bożego Narodzenia to nie wyłącznie dzień wieczerzy. Prawdziwe obchody, uroczyste, mają miejsce następnego dnia, czyli 25 grudnia. Dodatkowym dniem świątecznym jest 26 grudnia, kiedy obchodzimy dzień św. Szczepana.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Jakie imię do chrztu wybrać?
Kto może być ojcem chrzestnym?
Jaki upominek dla księdza wybrać?
Jakie są rodzaje krzyża katolickiego?
Wianki komunijne dla dziewczynek
Jak wybrać najlepszą sukienkę pokomunijną?
Jak ubrać dziewczynkę na wesele?
Jakie buciki do chrztu wybrać?
Kiedy chrzest może być nieważny?
Chrzest dziecka – kiedy to zrobić?
Modna mama na chrzcie dziecka – porady
Chrzest dziecka – jak się przygotować?