Chrzest - jakie akcesoria musisz kupić?

Chrzest - jakie akcesoria musisz kupić?

Chrzest Święty to niezwykle ważna uroczystość dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Ma charakter religijny, jednak wiele osób decyduje się na niego ze względu na tradycję i naukę wyniesioną z domu. Chrzciny dziecka wiążą się przede wszystkim z sakramentem, który przyjmuje maluch, choć często towarzyszy temu również niewielka rodzinna uroczystość.

Zanim przystąpisz do organizowania chrzcin swojego dziecka, koniecznie sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz!

Jakie dokumenty potrzebne są do chrztu dziecka?

Na pytanie, co potrzeba do chrztu, pierwszą odpowiedzią powinna być lista dokumentów. Niestety, nawet przy sakramentach odbywających się pod pieczą kościoła nie unikniemy formalności. Potrzebne dokumenty do chrztu dziecka, to:

• odpis aktu urodzenia dziecka, który można dostać w Urzędzie Stanu Cywilnego,

• jeśli rodzice zawierali związek małżeński w innej parafii niż planują chrzest dziecka, będzie potrzebne świadectwo ślubu kościelnego,

• dane rodziców chrzestnych,

• kartki - zaświadczenia o odbytej spowiedzi,

• zaświadczenia rodziców chrzestnych, że są wierzący oraz praktykujący.

Szatka do chrztu oraz uroczyste ubranko dla dziecka

Chrzest Święty to bardzo ważny sakrament, w którym uczestniczą głównie rodzice, rodzice chrzestni oraz główny bohater, czyli dziecko niesione do kościoła, by stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty katolickiej.

Bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć, jest szatka do chrztu. Zakładana jest zazwyczaj w ściśle określonym momencie udzielania sakramentu, po wskazaniu przez księdza. Tradycja pokazuje, że zakup szatki należy do matki chrzestnej. Obecnie mnóstwo osób od tego odchodzi, by nie narażać matki chrzestnej na koszty, jednak najlepszym wyjściem jest po prostu porozmawiać na ten temat i ustalić, kto co kupuje. Szatki do chrztu są różne. Mogą być dość uniwersalne, czyli ze standardowym, ponadczasowym haftem czy nadrukiem. Obecnie wiele osób decyduje się na personalizowane szatki. Mogą zawierać imię chrzczonego dziecka, jak i datę odbycia ceremonii. Można też pokusić się o kolorowe wstawki - różowe dla dziewczynki i niebieskie dla chłopca.

Najpopularniejszym wyborem jest szatka z niebieskim krzyżem dla chłopca oraz szatka z różowym krzyżem dla dziewczynki.

Co potrzebne do chrztu? Każde dziecko niesione do chrztu powinno być odpowiednio ubrane. Podobnie jak rodzice i rodzice chrzestni. Sakrament ten wymaga powagi, jak i eleganckiego ubioru. Nic więc dziwnego, że podczas organizacji tego wyjątkowego dnia, rodzice bardzo dużo czasu spędzają na poszukiwaniu odpowiedniego ubranka zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. W przypadku dziewczynki warto postawić na klasykę, czyli sukienkę w kolorze białym bądź pudrowym. Zimniejszą porą może mieć na sobie także rajstopy, sweterek bądź płaszczyk i czapeczkę. Jeśli jest ciepło, wystarczy cieniutki sweterek oraz opaska na główkę. Nie trzeba już dzieci zabierać w białych becikach. Chłopiec niesiony do chrztu może zostać ubrany w specjalnie skrojony, dziecięcy garnitur lub body, które jedynie nadrukiem przypominają garnitur czy elegancką koszulę. Oczywiście nie można zapomnieć o butach, nakryciu głowy oraz okryciu wierzchnim. Jesienią może to być płaszczyk lub cieńsza kurteczka, natomiast zimą zazwyczaj stawia się na grubszy płaszcz.

Świeca chrzcielna ze strony ojca chrzestnego

Powinnością matki chrzestnej jest szatka do chrztu, z kolei obowiązkiem ojca chrzestnego jest przygotowanie świecy. Jest to element niezbędny, bez niej ceremonia się nie odbędzie. Najlepiej postawić na tradycyjną świecę do chrztu, która może pochwalić się odpowiednią na ten dzień estetyką.

Wybór świec na rynku jest bardzo szeroki. W asortymencie różnych producentów znajdziesz zarówno świece o uniwersalnym charakterze, jak i bardziej osobiste, pamiątkowe, idealne do spersonalizowania. Na tego typu świecy śmiało możesz umieścić imię dziecka, datę urodzenia lub datę Chrztu Świętego. Czasem zdarza się, że ojciec chrzestny bądź rodzice chcą umieścić na niej nawet zdjęcie dziecka i jest to jak najbardziej do wykonania.

Co warto jeszcze wybrać organizując chrzciny?

Chrzest Święty to nie tylko sam sakrament, ale często też późniejsza uroczystość w postaci obiadu rodzinnego lub nieco większej imprezy. Jeśli więc planujesz zorganizować przyjęcie, możesz śmiało sięgnąć po więcej rewelacyjnych dodatków, takich jak:

• zaproszenia - są potrzebne, jeśli zamierzasz zaprosić gości w ten właśnie sposób. Można tego dokonać również telefonicznie w imieniu dziecka, jednak zaproszenia papierowe wydają się bardziej eleganckie i dostosowane do powagi uroczystości,

• kocyk - kiedy na zewnątrz jest zimno, warto zaopatrzyć się w dodatkowy kocyk dla dziecka. Jeśli zdecydujesz się na kolor biały, uzyskasz idealny dodatek na ten dzień.

• sesja zdjęciowa - zastanawiasz się, jak uwiecznić ten wyjątkowy dzień? Koniecznie skuś się na fotografa. Tylko w ten sposób uzyskasz maksymalnie profesjonalne zdjęcia oraz cudowną pamiątkę z Twoim szkrabem w roli głównej.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Komża czy alba komunijna?
Jakie dodatki komunijne w 2022 roku
Jak mierzyć dziecko do alby komunijnej?
Chrzest dziecka - czyli jakie ubranko wybrać?
Strój na komunię - wybierz najlepszy!
Szaty liturgiczne – niezbędnik
Jak rozróżnić szaty liturgiczne?
Przyjęcie komunijne w domu - czy warto i jak się do niego przygotować
Chrzest dziecka - co musisz kupić?
Jak ubrać dziecko do chrztu w chłodne dni?
Lista niezbędnych produktów do chrztu
Alby dla kantorów - jak wybrać najlepszą?