Przyjęcie komunijne w domu - czy warto i jak się do niego przygotować

Przyjęcie komunijne w domu - czy warto i jak się do niego przygotować

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego w domu to nie lada wyzwanie, niemniej coraz więcej osób decyduje się nie. Po części wynika to z kosztów – zorganizowanie komunii w lokalu jest drogie, a po drugie z chęci stworzenia kameralnej atmosfery. W restauracjach organizujących uroczystości, na ogół tego samego dnia odbywa się kilka przyjęć, a stoliki są ustawione w niezbyt dużej odległości od siebie.

·        Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

·        O czym należy pamiętać, organizując uroczystość komunijną w domu?

·        Jakie potrawy komunijne przygotować na przyjęcie?

·        Jak wybrać i jak rozwiesić dekoracje komunijne w domu?

W artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania i podsuwamy garść przydatnych rad i inspiracji dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na urządzenie przyjęcia komunijnego w domu.

Przyjęcie w domu – o czym pamiętać?

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy moment. Po uroczystości w kościele, odbywa się przyjęcie, które możemy zorganizować w domu lub w restauracji. O ile w ostatnich latach standardem było zapraszanie gości do restauracji, o tyle teraz coraz więcej osób decyduje się przygotować przyjęcie w domu. Nawiązuje to do tradycji, a jednocześnie umożliwia spędzenie tego dnia dokładnie tak, jak chcemy. Mamy pełną dowolność w wyborze dekoracji, potraw, a także wszystkich innych detali. Mało tego – w domu na pewno atmosfera będzie swobodniejsza i bardziej kameralna.

Zorganizowanie komunii w domu nie jest łatwe i wymaga sporo pracy, niemniej jeśli zabierzemy się do tego odpowiednio wcześnie, to na pewno nie powinniśmy mieć problemów z ogarnięciem wszystkich detali. Grunt to nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę i wszystko dobrze rozplanować. Od czego zacząć?

Przygotowania do przyjęcia komunijnego

Kogo zaprosić na komunię dziecka? – jest to jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie podczas przygotowań. Zanim zabierzemy się do organizowania uroczystości, należy stworzyć listę gości. Dzięki temu nie zapomnimy nikogo zaprosić. Zastanówmy się dokładnie, kto jest na tyle bliski nam i naszemu dziecku, by uczestniczyć w tej szczególnej uroczystości. Przy tworzeniu listy gości, należy również wziąć pod uwagę metraż naszego mieszkania. Niestety, ale musimy się zastanowić, czy mamy na tyle duże mieszkanie, by wszystkich pomieścić. Goście powinni czuć się komfortowo, więc należy im zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni przy stole. Planując to, kogo zaprosić na komunię, warto przemyśleć również rozstawienie stołów i ilość niezbędnych krzeseł. Jeśli nie mamy stołu odpowiedniej wielkości, to z pomocą przychodzą stoły rozkładane.

Zaproszenia na komunię

Wydawać by się mogło, że zaproszenia nie zawsze są niezbędne, niemniej w dobrym tonie jest osobiste wręczenie ich. Telefoniczne poinformowanie gości może zostać różnie odebrane. Dzisiaj zaproszenia komunijne możemy zakupić w sklepach – na pewno nie będziemy narzekać na zbyt mały wybór; jak też wykonać je samodzielnie – z pomocą aplikacji, których w sieci nie brakuje, każda osoba stworzy je bez problemu. Pamiętajmy, by umieścić na nich datę przyjęcia, godzinę i miejsce.

Stół i krzesła na przyjęcie komunijne

Jak już zostało wspomniane powyżej, przed uroczystością komunii należy zadbać o stół odpowiedniej wielkości oraz o właściwą ilość krzeseł. Warto zrobić to z głową – przeważnie nie mamy w domu odpowiedniej ilości krzeseł. Postarajmy się pożyczyć brakującą ilość od osób nam bliskich. Nie ma sensu od razu kupować nowych egzemplarzy, które później przez wiele lat nie zostaną wykorzystane. Krzesła nie powinny być umieszczone zbyt blisko siebie – goście powinni mieć odpowiednią ilość miejsca. Jeśli mamy takową możliwość, to na dzień uroczystości, lepiej zrezygnować z krzeseł z podłokietnikami. Zadbajmy przed uroczystością również o pokrowce na krzesła oraz o odpowiednie nakrycie stołu. Niezbędna jest odpowiednia porcelana. Na ten ważny dzień zrezygnujemy z kolorowych talerzy i z przypadkowych elementów zastawy. Postawmy na spójny komplet. Takie dodatki zapewniają ładny efekt i sprawiają, że całość prezentuje się elegancko i adekwatnie do uroczystości. Dobrym pomysłem są również świeże kwiaty na stół.

Przyjęcie komunijne w domu – dekoracje

Przyjęcia komunijne w domu mają to do siebie, że samodzielnie przystrajamy cały dom. Dzięki temu mamy pełną dowolność w tym, jak wszystko powinno wyglądać na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dekoracje komunijne powinny jednak być stosowne do okoliczności – pamiętajmy, że nie świętujemy urodzin. Dzisiaj w sklepach bezproblemowo nabędziemy dokładnie takie elementy ozdobne, jakich szukamy. Na pewno będziemy je mogli dopasować do stylu przyjęcia. Warto zwrócić uwagę na to, by były one w odpowiednich kolorach, pasujących choćby do kolorystyki stołu, czy też pokrowców na krzesło. Wszystkie dekoracje powinny być ze sobą spójne i harmonijne. Elegancką i sprawdzoną opcją będą na pewno pastele. Nie zapominajmy o zakupie winietek – dzięki temu goście będą wiedzieli, gdzie mają usiąść, a my unikniemy nieporozumień i zbędnego zamieszania.

Potrawy na komunię – co podać gościom?

Jedną z najtrudniejszych spraw do ogarnięcia przed przyjęciem jest menu komunijne. W domu możne je dowolnie modyfikować, jednak i tak jest to skomplikowane. Do wyboru mamy catering lub samodzielne gotowanie. Warto realnie ocenić swoje możliwości. Gotowanie dla sporej ilości osób jest nieco bardziej pracochłonne niż przygotowanie obiadu dla najbliższych. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie potraw, to podstawą jest dokładny plan. Lista zakupów powinna być stworzona nieco szybciej – same zakupy warto robić stopniowo. Ponadto niezbędne będzie również zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na gotowanie. Catering na komunię to opcja, z której korzysta coraz więcej osób. Bogate menu, różnorodność dań – wszystko to kusi. Zanim jednak zdecydujemy się na to, warto porównać ceny i zastanowić się, czy na pewno będzie to opcja opłacalna dla nas. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie tylko tortu i ciast lub tylko ciepłych przekąsek. Wówczas nie spędzimy w kuchni tyle czasu, a rzeczy, które niekoniecznie lubimy gotować lub piec samodzielnie możemy po prostu zamówić.

Tort komunijny

Tort komunijny to coś, o czym myśli się już podczas pierwszego etapu planowania uroczystości. W końcu powinien on być smaczny, ale również ładnie wyglądać. Wymagania co do tego ciasta nieustannie się zmieniają. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdobienia. Oczywiście możemy podjąć wyzwanie i spróbować samodzielnie przygotować tort, jednak lepiej liczyć siły na zamiary. Jeśli nie jesteśmy mistrzami cukiernictwa, a ciasta nam przeważnie nie wychodzą, to lepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie i po prostu tor zamówić. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w wybór tortu. Poczuje ono wówczas wyróżnione i na pewno będzie dumne z tego, że samodzielnie wybrało tort na swoją komunię.

Podsumowanie

Na pewno powyższe rady pomogą Ci zaplanować przyjęcie komunijne Twojego dziecka. Co prawda przygotowania zajmą trochę czasu, niemniej efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. Grunt to nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?