Alby dla kantorów - jak wybrać najlepszą?

Alby dla kantorów - jak wybrać najlepszą?

Służba liturgiczna to osoby, które pomagają podczas mszy świętej i innych nabożeństw. Kiedy myślimy o liturgicznej służbie ołtarza, to od razu mamy skojarzenia z ministrantami, jednakże prócz nich, istotne funkcje pełnią również lektor, kantor, organista, kościelny i szereg innych osób. Swoją posługą i zaangażowaniem czynią oni liturgię jeszcze piękniejszą. O ile wszyscy znamy obowiązki ministranta i wiemy, jaki strój ma on na sobie podczas liturgii, o tyle funkcja kantora nie jest już taka oczywista.

• Kim jest kantor i jakie są jego obowiązki podczas nabożeństwa?

• Jak wygląda strój kantora?

Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania, jak również kilka ciekawostek na temat służby liturgicznej.

Obowiązki liturgicznej służby ołtarza i stroje

Uczestnictwo w służbie liturgicznej jest zadaniem odpowiedzialnym. Wbrew pozorom, nie każdy może do niej przynależeć. Należy podkreślić, że osoby, które decydują się na posługę, powinny dawać innym odpowiedni przykład. Swoją postawą na co dzień pokazują, że kierują się określonymi zasadami i żyją zgodnie ze Słowem Bożym. Członkowie służby liturgicznej powinny regularnie się spowiadać, uczestniczyć w nabożeństwie oraz przyjmować Komunię Świętą. Podczas liturgii czuwają nad tym, by wszystko przebiegało prawidłowo i zachowało swój uroczysty charakter.

Obowiązki w ramach służby są uzależnione od wieku, od stopnia posługi, od pełnionej roli. Przyjęło się, że na początku zostaje się kandydatem na ministranta. Po okresie próbnym jest się ministrantem, a kolejnym stopniem jest lektor. Lektor sprawuje opiekę nad ministrantami, jest spośród nich najstarszy. Jego posługa polega na czytaniu Pisma Świętego podczas mszy – dlatego też o lektorach mówi się, że są ministrantami Słowa Bożego.

Osoby ze służby liturgicznej zobowiązane są do noszenia odpowiedniego stroju. Wytyczne dotyczące tej kwestii mogą być uzależnione od konkretnej parafii. Podstawową szatą ministranta jest oczywiście komża – można się zdecydować na tradycyjny model rzymski (komża z wycięciem) lub śląski (komża wiązana pod szyją). Nieraz noszony jest również kołnierz, sutanela, rewerenda. Ministranci Słowa Bożego noszą z kolei alby lektorskie. W służbie liturgicznej istotną funkcję pełni również kantor. Kim jest i w jaki strój powinien być odziany?

Kantor - kim jest?

W całej służbie liturgicznej najbardziej rozpoznawalni są ministranci. Jedną z postaci, o której stosunkowo niewiele wiadomo, jest kantor. Jego obecność możemy zauważyć podczas śpiewania w kościele. Sama nazwa kantor pochodzi od łacińskiego słowa cantare oznaczającego „śpiewać”. I właśnie na tym polega jego funkcja.

Kantor naucza śpiewu i przewodzi w nim. Pierwsza informacja na temat roli kantora w liturgii pojawiła się w IV wieku. Na początku była nią osoba duchowna, która intonowała psalmy. Z czasem został powołany zespół kantorów, w którym panowała określona hierarchia. W XII wieku kantor nie tylko kierował śpiewem liturgicznym, ale też poza nabożeństwem miał swoje obowiązki. Był on odpowiedzialny za bibliotekę klasztorną. Z czasem kantorami mogły zostać również osoby świeckie. Co ciekawe, tradycja chrześcijańska przejęła postać kantora z judaizmu, nadając mu nowe znaczenie i powierzając dodatkowe zadania do wykonania podczas liturgii.

Dzisiaj kantor dobiera i przygotowuje śpiewy liturgiczne; intonuje, kieruje i podtrzymuje śpiewy wiernych; śpiewa psalmy, na które wierni odpowiadają poprzez powtarzanie refrenu, a w określonych sytuacjach czyta również intencje modlitwy powszechnej. Często wszystkie te zadania wykonuje organista, ale coraz więcej parafii przywraca funkcję kantora. Śpiew w liturgii jest przecież niezwykle istotny, umożliwia jej głębsze przeżywanie.

Alba dla kantora

Każda osoba pełniąca posługę w kościele musi mieć na sobie odpowiedni strój. Podobnie jest z kantorem. W jego przypadku doskonale sprawdzi się alba dla lektora. Alba to szata w kolorze białym, sięgająca długością do kostek, posiadająca długie i szerokie rękawy. Strój nawiązuje do tradycji, z tego też względu jest tak często wybierany przez osoby pełniące służbę liturgiczną. Alby były noszone już w IV wieku, czyli są to najstarsze szaty liturgiczne.

Kiedyś szyło je się z tkanin lnianych, dziś ten tradycyjny strój lektora jest na ogół wykonany z satyny, stretchu, nieraz również z innych materiałów. MK Maryla proponuje szeroki wybór w tym zakresie. Mimo tego, że nawet pochodzenie wyrazu alba jasno wskazuje na to, że jest ona biała, to dzisiaj do wyboru jest więcej opcji.

W sklepie MK Maryla można zamówić np. czerwone alby dla lektorów. Kantorzy, podobnie jak lektorzy, swój strój przewiązują w pasie sznurem, czyli cingulum. Dużą popularnością cieszą się alby lektorskie z kapturem. Kaptur może chronić przed deszczem, ale też pozwala się skoncentrować.

Jaka alba dla kantora jest najwygodniejsza?

Przeglądając asortyment MK Maryla, warto zwrócić uwagę na to, że każda alba lektorska jest szyta na wymiar. Kupując uniwersalne modele, nieraz ciężko je dopasować do sylwetki. Teraz nie będzie z tym problemów. Dzięki temu, że strój liturgiczny zostanie uszyty po podaniu wymiarów, zyskuje się pewność, że będzie on idealne leżał na sylwetce. Zapewni to wygodę i komfort, co jest szczególnie istotne podczas liturgii. Na uwagę zasługuje też najwyższa jakość wykonania i dbałość o detale. Oferowane alby dla lektorów są zrobione z odpowiednich, przewiewnych materiałów, które ładnie się prezentują.

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem MK Maryla. Takie stroje liturgiczne to inwestycja w odpowiednią jakość i wygodę.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?
Sukienka komunijna czy alba liturgiczna - co wybrać?