Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość, w której najważniejszym aspektem jest przystąpienie do Sakramentu Świętego młodego Chrześcijanina. Niemniej dzień Pierwszej Komunii jest także bardzo ważną uroczystością rodzinną, której organizacja niesie za sobą dodatkowe wydatki. Na progu przygotowań do komunii 2019 postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć kosztom związanym z tym wydarzeniem.  

Przyjęcie komunijne

Największym kosztem zazwyczaj bywa przyjęcie komunijne. Chociaż organizację przyjęcia często możemy zrealizować w domu, coraz więcej osób decyduje się na wynajem lokalu. Organizacja przyjęcia w domu z pewnością jest nieco tańsza, natomiast z pewnością także bardziej czasochłonna. Aspekt zaangażowania czasowego może być krytycznym argumentem przemawiającym za organizacją przyjęcia w lokalu. 

Przyjęcie komunijne w domu ma wiele plusów. W domu czujemy się zdecydowanie bardziej komfortowo, co może mieć zwłaszcza duże znaczenie, jeśli wśród gości będą dzieci. Otoczenie domu daje także możliwość zbudowania atmosfery, której nie uda się uzyskać w lokalu. Także koszt organizacji wydarzenia w domu będzie z pewnością niższy - najczęściej bowiem nie uwzględniamy kosztów pracy własnej czy mediów.

Przewagą domu jest ponadto fakt, że przyjęcia komunijne, to na ogół niezbyt liczebne wydarzenia - na ogół liczba gości waha się pomiędzy 15 i 30 osób. To oznacza, że mało prawdopodobnym jest znalezienie lokalu na wyłączność. Na dużych salach okolicznościowych, które zaprojektowane są na wesela ponad stuosobowe nierzadko równolegle odbywa się nawet 6 przyjęć komunijnych. To, w przypadku jakichkolwiek problemów organizacyjnych, może prowadzić do licznych niesnasek i potencjalnych konfliktów. 

Niewątpliwą zaletą wynajmu lokalu jest czas oraz komfort wynikający z braku konieczności udziału w przygotowaniach. Nie musimy się martwić nie tylko o przygotowanie potraw, ale także sprzątanie po wydarzeniu. Niemniej komfort jest w cenie - cena za osobę waha się od 80zł do 250zł za osobę, przy czym cenę w znacznym stopniu determinuje miejscowość, w której odbędzie się wydarzenie.

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkową okazją - z tego powodu warto rozważyć zatrudnienie fotografa czy kamerzysty. Zdjęcia i film z uroczystości będą wyjątkową pamiątką, do której chętnie będziemy wracać przez kolejne lata. Stanowi także fantastyczny prezent dla Dziadków. Najczęściej fotografowie i kamerzyści komunijni składają ofertę w przedziale 50-100zł od osoby. 

Zanim jednak podejmą Państwo decyzję o wyborze fotografa, należy rozsądnie przeanalizować szczegóły ofert. Jedni Zleceniobiorcy oferują wszystkie zdjęcia z uroczystości na płycie DVD, inni oferują fotoksiążkę albo albumik ze zdjęciami. Dość fundamentalne pytanie dotyczy sposobu przekazania zdjęć z uroczystości - zdarza się, że fotograf nie zgadza się na przekazanie wszystkich zdjęć, zastrzegając sobie wyłączność na drukowanie odbitek w swoim studio. Jest to jednoznaczne z brakiem cyfrowej wersji zdjęć, co może być uciążliwe, jeśli na przykład chcemy wysłać zdjęcia do rodziny za granicą albo sami przygotować fotoksiążkę rodzinną, w której umieścimy też zdjęcia z Komunii. 

Ubrania pierwszokomunijne i okolicznościowe

Niewątpliwie kosztem związanym z Pierwszą Komunią Świętą jest zakup ubrań dla dziecka pierwszokomunijnego, a nierzadko całej rodziny. Na ubiór dziecka pierwszokomunijnego składa się alba lub sukienka komunijna, buty komunijne, a w przypadku dziewczynek dodatkowo wianek czy rękawiczki

Jeśli komunia odbywa się w kwietniu lub w pierwszej połowie maja, sugerujemy zakup odzieży wierzchniej, która pozwoli ogrzać dziecko w przypadku niepogody - dla chłopców będzie to kurtka softhsellowa lub polar, a w przypadku dziewczynek - peleryna lub bolerko.

Łączny koszt ubrania chłopca to ok. 240 - 500zł, w przypadku dziewczynki zakres cenowy jest znacznie szerszy - od 300zł do nawet 700zł. Warto także rozważyć zakup sukienki pokomunijnej - dziewczynka po przyjściu z kościoła przebiera się w sukienkę okolicznościową.  

Należy także pamiętać, że zakupy odzieżowe nie kończą się na ogół na dziecku komunijnym - może okazać się, że dodatkowym kosztem będzie ubranie rodziców i rodzeństwa.   

Dewocjonalia komunijne

Niezbyt dużym, ale jednak wartym odnotowania zakupem są dewocjonalia - w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej dziecko otrzymuje różaniec, skarbiec modlitw i pieśni oraz medalik. 

Różaniec jest symbolem osiągnięcia kolejnego etapu dojrzałości duchowej. Modlitwa różańcowa jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Uzupełniającym zakupem może okazać się zakup świecy, chociaż większość dzieci korzysta ze świecy chrzcielnej. 

Łączny koszt zakupu wszystkich dewocjonaliów powinien zawrzeć się w kwocie 100 złotych.  

Dekoracje kościoła na Komunię

Należy także pamiętać o samej organizacji uroczystości kościelnej. Kwiaty na ołtarz, świece, wstążki czy bannery tematyczne - wszystko to składa się na dekorację komunijną. Wykonanie dekoracji możemy powierzyć profesjonalnemu dekoratorowi, ale zdarza się, że rodzice ze względu na koszty podejmują decyzję o przygotowaniu dekoracji samemu.

Najczęściej ołtarz dekorowany jest żywymi kwiatami w kolorze białym lub bardzo delikatnych, pastelowych kolorach. Często stosowane są także różnego rodzaju ozdoby wykonane ze styropianu - można z nich wyciąć dowolne kształty - najczęściej jest to hostia lub serce. 

W przypadku dekoracji kościoła koszty bywają bardzo zróżnicowane - zależne są od wielkości kościoła i jego stylu - czy wymaga on intensywnego dekorowania, czy wystarczającym są delikatne akcenty wizualne. Wpływ na ostateczną cenę ma także ilość dzieci przystępujących do Komunii w parafii - koszty te dzielone są bowiem równomiernie na wszystkich rodziców.

Koszty związane z dekoracją Kościoła, ale także prezentem dla Kapłana za przygotowanie dzieci do Komunii, ponoszone są ze wspólnej składki - z góry ustalonej przez Rodziców. Przybiera ona bardzo różne wartości i nie sposób ocenić ją jednoznacznie. Pewną prawidłowością jest jednak, że im większa grupa dzieci przystępujących do Komunii tym mniejsze koszty jednostkowe. 

Jaki budżet zarezerwować?

Czynników składowych organizacji przyjęcia komunijnego jest bardzo wiele i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zgodnie z badaniami "Rzeczpospolitej", przeciętna rodzina na organizację Komunii w ubiegłym roku wydała 3600zł. Z pewnością można te koszty w znaczący sposób uszczuplić, a są pewnie rodziny, które wydają zdecydowanie więcej.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Bierzmowanie - vademecum wiedzy
Biały Tydzień - co to jest i kiedy obowiązuje
Droga Krzyżowa - jakie jest jej znaczenie
Cingulum - historia i obecne znaczenie
Jakie są symbole świąt Bożego Narodzenia?
Czym jest adwent i kiedy się zaczyna?
Symbole podczas chrztu - wyjaśniamy
Roraty - czym są i kiedy je obchodzimy?
Pierwsza Komunia w innej parafii - jak to zorganizować?
Najpopularniejsze fryzury komunijne dla dziewczynek
Chrzest - jakie akcesoria musisz kupić?
Jak ubrać dziecko do chrztu jesienią?