Chrzest dziecka – jak się przygotować?

Chrzest dziecka – jak się przygotować?

Chrzest to wyjątkowy moment w życiu maluszka i jego rodziców. Pierwszy sakrament poprzedzony jest masą przygotowań, zarówno tych formalnych, jak i nieformalnych. Zdarza się, że w natłoku różnych spraw, rodzice zapominają o kilku kwestiach. W artykule podpowiadamy, jak przygotować się chrzest i omawiamy następujące zagadnienia:

·        Kiedy ochrzcić dziecko?
·        Ceremonia chrztu – jakie formalności dopełnić?
·        Jak wyglądają przygotowania do chrztu?
·        Chrzest święty – przebieg

Kiedy ochrzcić dziecko?

Chrzest dziecka, zgodnie z tradycją kościelną, powinien się odbyć w pierwszych miesiącach, a nawet tygodniach życia. Większość rodziców się tego trzyma i decyduje się ochrzcić dziecko między 3. a 9. miesiącem życia pociechy. Maleństwo wówczas nie chodzi, zatem nie będzie się wyrywać. Przyjęcie sakramentu przez maluszka w tym wieku jest nie tylko popularne, ale też praktyczne – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że dziecko całą ceremonię prześpi. Właśnie ta kwestia często stresuje rodziców na chrzcinach – tymczasem nie ma się przecież na nią wpływu.

Jeśli chodzi o datę, to należy podkreślić, że święta są obleganymi terminami. Na pytanie „Kiedy chrzciny?” wielu rodziców odpowiada, że właśnie w Boże Narodzenie lub we Wielkanoc. Wybierając taką datę, warto wybrać się do biura parafialnego nawet 2 miesiące wcześniej. W przypadku standardowych dat, 2 tygodnie w zupełności wystarczą – oczywiście należy poczekać, aż maluszek ze swoją mamą będą już w domu i wtedy na spokojnie się wszystkim zająć.

W przypadkach, kiedy dziecko jest poważnie chore, sakrament powinien odbyć się jak najszybciej i może być udzielony również przez osobę świecką. Oczywiście, jeśli później maluszek wydobrzeje, to ceremonię powtarza się w kościele.

Czasem rodzice dochodzą do wniosku, że nie chcą decydować za dziecko w kwestii chrzcin. Wówczas, kiedy młody człowiek dorasta, to samodzielnie podejmuje decyzję, czy chce przyjąć chrzest, czy nie.

Ceremonia chrztu – jakie formalności dopełnić?

Myśląc o chrzcinach, należy pamiętać o szeregu różnych formalności. Te, związane z uroczystością kościelną, trzeba dopełnić odpowiednio szybko. Składając wizytę w parafii, warto zabrać ze sobą niezbędne dokumenty:

·        akt urodzenia dziecka,
·        akt ślubu kościelnego rodziców,
·        zaświadczenia chrzestnych z ich parafii o tym, że są wierzący i praktykujący,
·        niektóre parafie wymagają zaświadczenia o tym, że rodzice i chrzestni przystąpili do spowiedzi.

Do kancelarii parafialnej należy się udać na około 2 tygodnie – miesiąc przed planowaną uroczystością (wszystko zależy od tego, w jakich miesiącach organizuje się chrzciny). Należy podkreślić, że w niektórych parafiach chrzest jest udzielany w konkretnych terminach – np. raz w miesiącu (np. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca). Dobrze jest dopytać o takie informacje już na wstępie – dzięki temu datę będzie można zgrać z przyjęciem dla bliskich.

Część parafii wymaga również uczestnictwa w naukach przed sakramentem – nieraz muszą się na nie zgłosić zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni. Mają one za celu ukazać, jak wygląda chrzest i przygotować do uroczystości. Ilość spotkań i częstotliwość jest ustalana przez każdą parafię indywidualnie. Sama ofiara za udzielenie chrztu to przeważnie od 100 do 250 zł.

Jak wyglądają przygotowania do chrztu?

Kiedy formalności są już ogarnięte, to należy przygotować detale na chrzest. Jak wygląda ta kwestia? Przede wszystkim trzeba ustalić, gdzie odbędzie się przyjęcie dla bliskich. Jeśli planuje się niewielką uroczystość, to wszystko można zorganizować w domu. Wówczas też mamy pewność, że stworzymy kameralną, rodzinną atmosferę. Jeśli jednak nie chcemy brać na siebie żadnych przygotowań, to wystarczy zarezerwować miejsca w restauracji. Takie rozwiązanie ściąga z nas ciężar i jest niezwykle wygodne. Niestety, wiąże się to z poniesieniem nieco większych kosztów. Przyjęcie chrzcielne w restauracji to opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Przed chrzcinami, należy wręczyć gościom zaproszenia lub po prostu ich poinformować o uroczystości.

Poza ustaleniem detali związanych z przyjęciem należy pamiętać o ubrankach dla maluszka. Obecnie mamy szereg możliwości w tym zakresie. Wybierając strój na chrzest, weźmy pod uwagę porę roku i miejmy na uwadze to, by dziecku było wygodnie. W związku z tym warto sprawdzić, czy dane ubranko jest wykonane z naturalnych tkanin.

Jak wiadomo, do sakramentu niezbędna jest świeca do chrztu i biała szatka. Zgodnie z tradycją świecę kupuje ojciec chrzestny, zaś szatkę matka chrzestna, jednak warto kwestie te ustalić jeszcze przed uroczystością.

Chrzest – przebieg

Wielu rodziców nie ma pojęcia, jak przebiega chrzest. Poniżej znajdują się niezbędne informacje na ten temat. Sam chrzest trwa tylko 15 minut i ma miejsce po homilii. Znając przebieg chrztu, rodzice oraz chrzestni mogą być spokojniejsi i na pewno nie będą się stresować.

·        Przywitanie

Uroczystość rozpoczyna się przywitaniem. Rodzice wraz z chrzestnymi przybywają do kościoła na godzinę ustaloną z księdzem i czekają na niego przed wejściem. Ksiądz podchodzi do rodziców i zadaje im pytania m.in. o imię, jakie nadają dziecku, o to, czy są świadomi obowiązków, z jakimi wiąże się chrzest. Na tym etapie kapłan nakreśla na czole znak krzyża i przystępuje do odprawienia mszy świętej

·        Msza święta

Msza święta ma standardowy przebieg do momentu kazania. Po tym następuje faktyczny chrzest dziecka. Przebieg sakramentu we wszystkich parafiach jest taki sam. Po odprawieniu określonych modlitw kapłan zadaje rodzicom i rodzicom chrzestnych kolejne pytania, po których następuje właściwe ochrzczenie dziecka. Polega to na polaniu jego głowy wodą święconą z chrzcielnicy. Następnie kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżem, a maleństwo otrzymuje uprzednio przygotowaną białą szatkę. Po tym ojciec chrzestny zapala świecę od paschału.

Po zakończeniu właściwej ceremonii chrztu świętego odbywa się dalsza część mszy. Rodzice oraz chrzestni powinni przyjąć komunię świętą. Po mszy rodzice chrzestni udają się do zakrystii, by podpisać odpowiednie dokumenty świadczące o ich udziale w sakramencie chrztu świętego.

Podsumowanie

Jak widać, uroczystość chrztu świętego wymaga masy przygotowań zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Dużym ułatwieniem będzie zrobienie sobie listy niezbędnych rzeczy do załatwienia – dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nic nam nie umknie. Istotne jest również to, by kontrolować wszystkie terminy i o niektórych kwestiach pomyśleć zawczasu.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów
Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?