Kiedy chrzest może być nieważny?

Kiedy chrzest może być nieważny?

Chrzest katolicki to pierwszy z sakramentów. Uroczystość ma wyjątkowe znaczenia, dlatego rodzice przywiązują do niej taką wagę. W końcu właśnie poprzez chrzest wprowadza się człowieka we wspólnotę z Kościołem. Istnieje jednak kilka informacji o tym sakramencie, w których większość osób nie ma pojęcia. W artykule odpowiadamy na pytania:

·        Jakie warunki musi spełnić chrzest, by był ważny?
·        Jakie dokumenty są niezbędne do chrztu?
·        Czym jest chrzest z wody?

Jakie warunki musi spełnić chrzest, by był ważny?

Wbrew pozorom, sytuacje, kiedy chrzest jest nieważny, czasami się przytrafiają. Potwierdza to sytuacja ze Stanów Zjednoczonych. Jakiś czas temu okazało się, że w kościele pod wezwaniem św. Grzegorza w Phoenix, ksiądz podczas udzielania sakramentu wypowiadał słowa: "chrzcimy cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Poprawna formuła brzmi: "ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Wierni w Phoenix zwrócili na to uwagę i wysłali zapytanie do Watykanu, który potwierdził, że ksiądz wypowiadał niewłaściwe słowa. Swą posługę ksiądz wypełniał przez 20 lat, a zatem wszystkie chrzty na przestrzeni tych lat, udzielone przez duchownego, zostały uznane za nieważne. Tym samym wiele osób poniosło konsekwencje błędu księdza i dowiedziało się, że w ich przypadku pierwszy sakrament się nie liczył. Zdarzenie wywołało niemały skandal i skończyło się tym, że ksiądz sam zrezygnował z funkcji proboszcza i złożył oficjalne przeprosiny.

Kiedy chrzest jest ważny i jakie warunki muszą zostać spełnione? W celu odpowiedzi na te pytania należy się zagłębić w detale. Według prawa kanoniczego, aby sakrament chrztu był ważny, nie może zabraknąć czterech podstawowych elementów:

·        materia

Materia to woda chrzcielna, która jest poświęcona przez modlitwę epikletyczną. Dokładniej Kościół prosi Boga, by przez swojego Syna i mocą Ducha Świętego zstąpił na tę wodę, aby ci, którzy zostaną w niej ochrzczeni, "narodzili się z wody i z Ducha". W starożytności chrzest był dokonywany poprzez trzykrotne zanurzenie w wodzie chrzcielnej. Później przyjęcie sakramentu wyglądało już inaczej. Dziś chrzest jest udzielany poprzez trzykrotne polanie wodą głowy osoby, która przyjmuje chrzest.

·        forma

Do ważności sakramentu chrztu konieczne jest powołanie się w modlitwie na Trójcę Świętą poprzez formułę trynitarną, która przypomina o sensie i celu życia każdego człowieka, a więc o całkowitej jedności z Bogiem.

·        intencja szafarza chrztu

Intencją szafarza chrztu jest szczera chęć działania w imieniu Kościoła. Prawo kanoniczne mówi o tym, że intencją do udzielania chrztu jest wykonanie polecenia Chrystusa, ale jednocześnie udzielanie sakramentu, który Chrystus sam ustanowił. Intencja polega na tym, by szczerze chcieć udzielić sakramentu, czyli „chcieć uczynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci”. Chodzi tu o wolę zbawczą Boga i konieczność chrztu do zbawienia.

·        dyspozycja przyjmującego chrzest, czyli wola przyjęcia chrztu

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że „zdolny do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek jeszcze nieochrzczony”. W przypadku dorosłych sprawa jest prosta: wystarczy, że wyrazi on wolę przyjęcia chrztu. Oczywiście przed tym zdobyć wiedzę o prawdach wiary i obowiązkach chrześcijańskich. Obowiązkiem dorosłej osoby chcącej przyjąć chrzest jest również przejście praktyki życia chrześcijańskiego w katechumenacie. Powinien on zostać też pouczony o konieczności żalu za grzechy. Dorosłe osoby, które nie zostały ochrzczone, nawet na łożu śmierci mogą przyjąć sakrament, jeśli jednak znają główne prawdy wiary i nakazy chrześcijańskiej religii.

W przypadku dziecka Kościół uznaje, że wola przyjęcia chrztu istnieje domyślnie. Dokładniej, potrzebna jest zgoda co najmniej jednego rodzica lub prawnego opiekuna. Do tego muszą istnieć uzasadnione przypuszczenia, że dziecko będzie wychowane po katolicku. Jeśli ksiądz uzna, że jest przeciwnie, to może odłożyć chrzest, przedstawiając rodzicom swoje uzasadnienie.

Jakie dokumenty są niezbędne do chrztu?

Chrzest wiąże się z całą masą przygotowań. Zdarza się, że rodzice zapominają o dopełnieniu niektórych istotnych formalności. Należy podkreślić, że sakrament chrztu dziecka jest udzielany dopiero po tym, jak rodzice dopełnią formalności w kancelarii parafialnej. Na wstępie trzeba przygotować następujące dokumenty:

  1. ·        akt urodzenia dziecka,
  2. ·        akt ślubu kościelnego rodziców,
  3. ·        zaświadczenia z parafii chrzestnych o tym, że są wierzący i praktykujący,
  4. ·        w niektórych parafiach wymagane jest zaświadczenie o tym, że rodzice i chrzestni przystąpili do spowiedzi.

Oczywiście termin chrztu jest ustalany również w kancelarii parafialnej, do której należy się udać z wyprzedzeniem na około miesiąc lub dwa tygodnie przed planowaną uroczystością. Ksiądz przedstawia wówczas terminarz i określa, czy data wskazana przez rodziców jest dostępna. W większości parafii chrzest niemowląt odbywa się tylko w jedną, określoną niedzielę w miesiącu.

Czym jest chrzest z wody?

Chrzest katolicki jest udzielany przez szafarza, jednakże kodeks kanoniczny określa, że "w razie konieczności chrztu może udzielić każdy człowiek, mający właściwą intencję". Intencja

To oznacza, że chrztu może udzielić również osoba nieochrzczona. Kluczowa jest jej "intencja", która polega na tym, by „chcieć uczynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci”. Chrzest jest konieczny do zbawienia – to również jeden z powodów, dlaczego chrzest może być udzielany nawet przez osobę nieochrzczoną.

Prawa Kanoniczne mówi o tym, że w przypadku urodzenia się dziecka chorego lub też wówczas, gdy istnieje ryzyko nagłej śmierci, dziecko może ochrzcić osoba, która znajduje się w pobliżu – czyli np. lekarz lub pielęgniarka. Kluczowa jest jej szczera intencja, by dziecko włączyć do wspólnoty kościelnej i wola zmycia z niego grzechu pierworodnego. W chwili zagrożenia życia, czyli, gdy dziecko może nie dożyć oficjalnej, uroczystej ceremonii w kościele stosuje się właśnie chrzest "z wody", polegający na polaniu główki dziecka wodą.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów
Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?