Jakie imię do chrztu wybrać?

Jakie imię do chrztu wybrać?

Chrzest Święty to niezwykle ważny sakrament w życiu każdego katolika. To on pozwala na wejście do wspólnoty kościoła osoby, która jeszcze w niej nie jest. Rodzice wychowani w wierze najczęściej decydują się na Chrzest zaraz po urodzeniu dziecka. Można śmiało powiedzieć, że jest wtedy najłatwiej, a ponadto kapłani przestrzegają, by dziecko jak najkrócej znajdowało się w stanie bez Chrztu.

Jedną z trudności, jaka pojawia się jeszcze podczas ciąży czy tuż po urodzeniu dziecka jest kwestia imienia. Choć wiele imion nam się podoba, nie każde kapłan czy kościół katolicki może uznać za dobre dla dziecka wychowywanego w wierze chrześcijańskiej. Jakie więc imię do chrztu wybrać? I czy drugie imię jest obowiązkowe?

Imię do chrztu - jakie wybrać?

Decydując się na Chrzest Święty własnego dziecka, koniecznością jest wpierw ustalenie wszystkich szczegółów z księdzem, zanim przystąpimy do całej ceremonii. Rodzice przed sakramentem zobowiązani są do tego, aby dostarczyć księdzu akt urodzenia dziecka,. Na tym dokumencie z pewnością widnieje już nadane przez rodziców imię. Nie każdy z nas zwraca uwagę na to, czy jest to imię pochodzące od jakiegoś świętego, czy wręcz przeciwnie - nowoczesne, wcześniej nie do końca znane. Niektórzy rodzice skłaniają się nawet ku temu, że chcą nazwać swoje dziecko mianem marki, produktu czy jeszcze czegoś innego, popularnego.

Teoretycznie Urząd Stanu Cywilnego stoi na straży dziecka i dba o to, by rodzice nie nadali mu imienia obraźliwego. Jednak nie każde imię zaakceptowane przez USC, zostanie zaakceptowane przez księdza udzielającego chrztu. Jakie więc imię wybrać dla dziecka, aby nie było problemów podczas uzgadniania szczegółów ceremonii?

Na uwadze warto mieć fakt, iż wielu rodziców nadaje dzieciom imiona święte. Pochodzą one od osób, które w czasie trwania religii katolickiej, zostali uznani za świętych i wyniesieni na ołtarze. Jednak ksiądz ma obowiązek spisać nadane dziecku imię z aktu urodzenia, nawet, jeśli nie jest święte, nawet, jeśli jest nowoczesne czy nie do końca znane. Najistotniejsze jest to, by nie stało przeciwko wierze katolickiej. Więc jeśli decydujesz się na dość oryginalne imię, sprawdź najpierw, czy nie jest to imię stojące w sprzeczności z wiarą katolicką.

Imiona na chrzest męskie - jakie są najpopularniejsze?

Imion, jakie można nadać dziecku, jest naprawdę mnóstwo. Pula jest ogromna, dlatego dla niektórych rodziców wybór jest wręcz niewyobrażalny. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka to tysiące imion, które można, a nawet trzeba przejrzeć przed narodzinami, aby mieć pewność, że wybrane zostało to najlepsze.

Żyjąc w wierze katolickiej, zazwyczaj chcemy, aby chłopiec otrzymał odpowiednie imię, które jednocześnie będzie święte, lub na tyle odpowiednie, iż ksiądz je bez problemu zaakceptuje. Imiona święte dla chłopca to:

• Franciszek, • Adrian, • Dawid, • Krzysztof, • Antoni, • Jan, • Marcin, • Damian, • Kamil, • Mikołaj, • Tomasz, • Piotr.

Święte imiona żeńskie do chrztu

Święte imiona to również bardzo istotna historia. Każde, które pochodzi od świętego, wiąże się z jego życiem. Dla kościoła i księży jest to najlepsze imię, jakie rodzice mogą nadać dziecku na chrzcie. W przypadku dziewczynek, najpopularniejsze święte imiona żeńskie do chrztu to:

• Róża, • Agata, • Kinga, • Maria, • Anna, • Monika, • Daria.

Drugie imię nawiązaniem do świętego

Mnóstwo rodziców zastanawia się, czy koniecznością jest nadanie dziecku drugiego imienia. Jest to bardzo ważna decyzja, którą musimy podjąć za dziecko. Zwykle kościół zaleca nadanie tego imienia, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to pierwsze nie jest w żaden sposób święte. Wtedy, aby nieco naprawić tę sytuację, nadawane jest drugie, które już na pewno ma charakter święty. Jednak, jak pokazują statystyki, coraz więcej osób odchodzi od tej tradycji i zostawia dziecko wyłącznie z jednym imieniem, nawet jeśli nie jest ono typowo święte.

Warto mieć na uwadze, iż nadanie imienia to nie tylko nazwanie człowieka - jest to związane niejako z nadaniem tożsamości drugiemu człowiekowi, maluchowi. To z pewnością nie jest ani łatwa, ani prosta decyzja. Warto rozważyć za i przeciw. Decydując się na imię święte, można przyjąć, że automatycznie dziecko zyskuje wzór do naśladowania - właśnie w postaci tego świętego. W wierze katolickiej przyjęło się, iż nadanie świętego imienia to też automatyczne zwrócenie uwagi świętego na dziecko. Maluch zyskuje patrona, do którego może się zwrócić w momencie, kiedy coś nie idzie po jego myśli. Święty, od którego imienia pochodzi imię dziecka, może stać się orędownikiem spraw oraz dziecko może śmiało się do niego modlić.

Czy drugie imię dziecka jest obowiązkowe?

Drugie imię na chrzest nie jest obowiązkowe, choć w powszechnym myśleniu jeszcze tak jest. Na szczęście, prawo kanoniczne nie czyni z drugiego imienia rzeczy obowiązkowej. Owszem, mnóstwo rodziców, dziadków, krewnych nie wyobraża sobie, aby najmłodszy członek rodziny przystępujący do chrztu nie miał drugiego imienia, jednak powoli przestaje to robić na ludziach wrażenie i rodzice decydują samodzielnie za swoje dziecko.

Jak widać, wybór imienia z jednej strony jest sprawą dość łatwą i nieskomplikowaną, z drugiej zaś warto znać zasady i tradycje, aby wybrać dobrze. Obecnie wybór imienia można podzielić względem typów rodziców. Pierwszy typ skłania się ku imionom świętym i jest to całkowicie zrozumiałe. Poza tym, takie imiona co jakiś czas wracają do łask, zwłaszcza wtedy, kiedy znudzą się już zagraniczne, typu Jessica, Brian, Alan, itp.

Drugi typ rodziców to rodzice, którzy nie tolerują imion tradycyjnych i chcą postawić na powiew świeżości. Decydują się więc na imię nowoczesne, bardzo często zagraniczne, z jakimś ciekawym znaczeniem, albo i bez. Dla świętego spokoju oraz bądź z troski o dziecko, wybierają dodatkowo imię drugie, święte, aby maluch miał jednak swojego patrona. Trzeci typ rodziców to pary, które wbrew namowom rodziny decydują się ochrzcić dziecko z jednym imieniem i zazwyczaj jest to imię nowoczesne, które nie ma świętego patron. Jak już zostało powiedziane wcześniej, kapłani na to przystają, o ile samo imię nie jest obraźliwe względem kościoła katolickiego.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Odzież dla ministrantów - jaki jest najlepszy wybór?
Liturgiczna służba ołtarza - czym jest i kto może w niej uczestniczyć?
Alby dla ministrantów - co wybrać?
Alba dla lektora - co to takiego?
Sukienki okolicznościowe na przyjęcie - trendy na komunię 2021
Sutanny w nietypowych rozmiarach
Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców-wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Idealna sukienka na pierwszą komunię świętą
Pierwsza komunia święta w Wielkiej Brytanii. Co należy o niej wiedzieć?
Buty komunijne dla chłopca i dziewczynki- jakie wybrać?
Sutanna - historia powstania
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta