Chrzest dziecka – kiedy to zrobić?

Chrzest dziecka – kiedy to zrobić?

Chrzest święty to pierwszy sakrament w życiu. Przygotowania do uroczystości są czasochłonne i pracochłonne, więc dobrze jest zabrać się do nich odpowiednio wcześnie. W końcu rodzice chcą, by wszystko wypadło zgodnie z planem. Zanim jednak przystąpi się do ogarniania spraw organizacyjnych, należy ustalić, kiedy chrzest pociechy się odbędzie. W artykule znajdziesz podpowiedzi w następujących kwestiach:

·        W jakim wieku chrzest dziecka?
·        Kiedy wybrać się do biura parafialnego, by ustalić datę chrztu?
·        Chrzest w Wielkanoc lub w Boże Narodzenie – czy to możliwe?
·        Przygotowania przed chrztem

W jakim wieku chrzest dziecka?

Opinie na temat tego, kiedy ochrzcić dziecko, są podzielone. Niektórzy rodzice decydują się na to już w początkowych tygodniach życia, inni po szóstym tygodniu, a część woli poczekać. Generalnie można ochrzcić już noworodka, ale warto się zastanowić, czy w pierwszych tygodniach życia dziecka, wskazane jest narażanie go na tak męczącą uroczystość. Chrzest dzieci, zgodnie z tradycją chrześcijańską, powinien się odbyć w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia. Większość rodziców się tego trzyma i decyduje się na chrzciny między szóstym tygodniem a trzecim miesiącem. W przypadku maluszek jest wówczas po najważniejszych szczepieniach, a poza tym zakres jego ruchów jest ograniczony, zatem nie będzie się wyrywać. Poza tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że prześpi on całą ceremonię, co pozwoli oszczędzić rodzicom nerwów. Nieco starsza pociecha będzie odbierać masę bodźców i raczej nie zaśnie, a poza tym będzie się niecierpliwić bezczynnym siedzeniem. W przypadku dzieci, które już chodzą, rodzice muszą się liczyć z tym, że będą one chciały dreptać po kościele, gdyż wszystko je zaciekawi. Należy podkreślić, że w dowolnym momencie można ochrzcić dziecko, więc warto podejść do tematu po prostu praktycznie.

Kiedy dziecko rodzi się poważnie chore, to sakramentu chrztu może udzielić nawet osoba świecka – oczywiście jest to uzależnione od woli rodziców. Jeśli maluszek wydobrzeje, to ceremonię powtarza się w kościele. Niektórzy rodzice dochodzą do wniosku, że nie będą decydować się chrzest dziecka. Kiedy pociecha dorośnie, to będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję, czy chce przyjąć chrzest, czy też nie.

Kiedy wybrać się do biura parafialnego, by ustalić datę chrztu?

Na około miesiąc lub dwa tygodnie przed planowaną uroczystością należy udać się do biura parafialnego. Ksiądz przedstawi terminarz i określi, czy data wybrana przez rodziców jest „wolna”. Należy podkreślić, że w niektórych parafiach chrzest niemowląt odbywa się tylko w jedną, określoną niedzielę w miesiącu. Ustalenie konkretów pozwoli zgrać terminy i zająć się przyjęciem dla najbliższych. Warto pamiętać, że z wizytą w biurze parafialnym należy się wstrzymać do momentu, kiedy noworodek będzie już w domu.

Jeszcze przed chrzcinami załatwia się sporo formalności. Do danej parafii składa się następujące dokumenty:

·        akt urodzenia dziecka,
·        akt ślubu kościelnego rodziców,
·        zaświadczenia chrzestnych z ich parafii o tym, że są wierzący i praktykujący,
·        zaświadczenia o tym, że rodzice i chrzestni przystąpili do spowiedzi (wymagane w niektórych parafiach).

Czasami od rodziców i chrzestnych wymaga się udziału w naukach przed sakramentem chrztu. Podczas takich spotkań ukazuje się, jak przebiega ceremonia chrztu. Jeśli chodzi o opłatę za chrzest, to księża przeważnie mówią "co łaska", ale podają również pewne kwoty. Koszt przeważnie mieści się w przedziale od 100 do 250 zł.

Chrzest w Wielkanoc lub w Boże Narodzenie – czy to możliwe?

Niektórym rodzicom zależy, by chrzciny ich pociechy odbyły się w święta. Terminy te są na ogół oblegane, dlatego też należy je zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem – nawet na około 2 miesiące przed uroczystością.

Kiedy chrzest dziecka planowany jest na Boże Narodzenie, to trzeba się liczyć z kilkoma utrudnieniami. Jakimi? Otóż chrzest zimą wiąże się z tym, że maluszkowi trzeba będzie założyć dwie warstwy ubrania. Należy się również mieć na względzie, że temperatura w kościele będzie stosunkowo niska, a podczas udzielania sakramentu zdejmuje się przecież czapeczkę i polewa się główkę dziecka wodą. Warto wówczas zachować ostrożność – w końcu sezon zimowy może sprzyjać infekcjom.

Prawo kościelne umożliwia chrzest przez cały rok, ale poszczególne parafie mogą mieć swoje zwyczaje. Chrzciny w święta są niezwykle uroczyste, ale rodzice powinni przemyśleć, czy na pewno zależy im na tym, aby ta uroczystość odbyła się w tłumie – bo jednak najwięcej ludzi w kościele gromadzi się właśnie wówczas.

Przygotowania przed chrztem

Przygotowanie do chrztu nie jest wcale tak proste. Oprócz powyższych kwestii należy jeszcze podjąć decyzje co do rodziców chrzestnych, czy też odpowiedzieć na pytanie, czy maluszek będzie miał drugie imię.

Kwestia drugiego imienia dla dziecka jest często poruszana. Należy jednak podkreślić, że drugie imię dla dziecka nie jest obowiązkowe. Niektórzy rodzice się na nie decydują, inni zaś nie. Każda rodzina ma swoje tradycje z tym związane – część rodziców nadaje imię przodka, część z kolei decyduje się na to, by nawiązywało ono do określonego świętego.

Przed chrzcinami, należy poinformować gości o terminie – można w tym celu wręczyć im zaproszenia. Prócz tego wybiera się oczywiście chrzestnych. Przyjęło się, że mogą nimi zostać osoby, które są katolikami. Ci, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania lub żyją w związkach niesakramentalnych, nie mogą być rodzicami chrzestnymi. Osoby wybrane na rodziców chrzestnych muszą zgłosić się do swojej parafii, by uzyskać zaświadczenie, o tym, że są one praktykujące – z tym bywa różnie. Część księży nie robi żadnych problemów z zaświadczeniem, inni wprost przeciwnie. Często decyzja jest podejmowana na podstawie tego, czy dana osoba przyjmuje kolędę. Na rodziców chrzestnych przeważnie wybiera się członków rodziny lub przyjaciół. Najważniejsze jest jednak to, by były to osoby, do których rodzice dziecka mają po prostu zaufanie i wiedzą, że będą one związane z ich pociechą.

Poza ustaleniem powyższych detali należy pamiętać o ubrankach dla maluszka oraz o szatce i świecy do chrztu. Tradycja mówi, że świecę kupuje ojciec chrzestny, zaś szatkę matka chrzestna, jednak trzeba to ustalić jeszcze przed uroczystością.

Jedną z ostatnich spraw jest przemyślenie zdjęć, ewentualnie nagrania, na którym uwieczniony zostanie chrzest. Cały film za darmo nieraz bywa oferowany przez osoby, które chcą wzbogacić swoje portfolio. Warto już szybciej zdecydować się na określone rozwiązanie – szukanie fotografa na chrzciny na ostatni moment jest trudne.

Najciekawsze wpisy na naszym blogu:

Wspomnienie Św. Tarsycjusza – patrona ministrantów
Sukienki komunijne XXL - co wybrać dla dziewczynki o zaokrąglonej sylwetce
Jak dobrać wianek komunijny?
Ministrant - Strant - Maxistrant ;), czyli jak to jest z funkcjami liturgicznej służby ołtarza
Zamówienia grupowe na ubrania komunijne - wady i zalety
Długa, biała sukienka na komunię - konieczność czy siła przyzwyczajenia?
Kiedy zamówić sukienkę na Komunię Świętą?
Gdzie kupić sukienkę na komunię?
Rękawiczki do Komunii - niezbędny dodatek czy przerost formy nad treścią?
Podstawowe zasady, dzięki którym szybko i dobrze zdejmiesz miarę na strój komunijny
Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa ponad pół roku
Sukienki pokomunijne, czyli w co ubrać dziecko po powrocie z Kościoła?